Σάββατο 29 Φεβ 2020
Περιστέρι – Προμηθέας 78-64: Σπουδαία νίκη με “σούπερ” άμυνα και MVP Μορέιρα!

Οι γηπεδούχοι με την άμυνα τους για “όπλο” ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και κατάφερε παίρνοντας διψήφιες διαφορές να πάρει στο φινάλε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα και παράλληλα να υπερκαλύψει την διαφορά των 4 πόντων που ηττήθηκε στον πρώτο γύρο στην Πάτρα, έχοντας το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πλέον Περιστέρι και Προμηθέας ισοβαθμούν στο 12-7 και συνεχίζουν την μάχη για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs της Basket League.

Η εξέλιξη

Σκληρό ντέρμπι από το πρώτο μέρος!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από νωρίς με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 8-8 (στο 6′), αλλά το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 8-2 και τον Μορέιρα να έχει 6 πόντους προηγήθηκε με 16-10 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους έστω και δύσκολα με 29-24 (στο 16′) παρότι είχαν 1/8 τρίποντα. To +5 (31-26 στο 19′) του Περιστερίου παρέμενε και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 33-31.

Νίκη για Περιστέρι με “κλειδί” την άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγούνται για πρώτη φορά με 42-33 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +10 (55-45 στο 28′) παίζοντας εξαιρετική και η τρίτη περίοδος έληξε με 62-48 με τον Προμηθέα να μην δείχνει να μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσαν σε 65-57 (στο 35′) και απέκτησαν ελπίδες για την ανατροπή-νίκης. 3′ λεπτά πριν το φινάλε του ματς το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 9-4 ήταν μπροστά με 74-61 και βρισκόταν “αγκαλιά” με την νίκη. Τελικά στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την σπουδαία επικράτηση με 78-64!

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό ο Προμηθέας μείωσε σε 65-57, αλλά το Περιστέρι μέσα σε περίπου 2′ λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 9-4 προηγήθηκε με 74-61 και “κλείδωσε” την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μορέιρα και πάλι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Σαλούστρος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Χάτσερ με 10 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64.