Τετάρτη 14 Απρ 2021
ΒΑSKET LEAGUE Ο Προμηθέας δίκαιη νίκη με σώουΤζέριαν Γκάρντ 80-78 την ΑΕΚ και αγκαλιασε την 3η θέση
Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 80-78 με καλάθι του Τζεριαν Γκραντ στη λήξη για το εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής της  Basket League.

Σε ένα ματς αληθινό ντέρμπι με άρωμα playoffs, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 80-78 επί της ΑΕΚ με τρομερό καλάθι του Τζέριαν Γκραντ στη λήξη και εξασφάλισε την τρίτη θέση της regular season της Stoiximan Basket League. Η ΑΕΚ έχοντας τον Γιώργο Λιμνιάτη στον πάγκο της, πάλεψε για τη νίκη, ήθελε +8 για να πάρει και τα διαφορά, στο τέλος όμως τα έκανε όλα λάθος.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν ηττηθεί και στο ματς του α' γύρου στο ΟΑΚΑ, ο Προμηθέας από την άλλη έχει ελπίδες να βγει ακόμα και δεύτερος. Για να το καταφέρει θα πρέπει να κάνει το 2/2 απέναντι σε Παναθηναϊκό και Ηρακλή και να χάσει το Λαύριο από την Λάρισα εντός έδρας στην 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Αν τερματίσει τρίτος, θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι στα playoffs με πλεονέκτημα έδρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Παρά την πιεστική άμυνα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά και τη πρόθεση της Ένωσης να τροφοδοτήσει τους ψηλούς της, ο Προμηθέας, τρέχοντας ένα σερι΄5-0 με τον Τζέριαν Γκραντ πήρε κεφάλι στο σκορ. Η ΑΕΚ δεν ήταν τόσο αποτελεσματική στην επίθεση και παρά το γεγονός ότι έκανε τρία φάουλ νωρίς, ισοφάρισε με τον Μωραΐτη ενώ στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα με εξαιρετικό καλάθι του ίδιου.

Με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει με μία ικανοποιητική διαφορά, η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας συνέλθει από το νωθρό ξεκίνημά τους, δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο με ένα σερί 4-0 προσπαθούσαν να χτίσουν το δικό τους μομέντουμ και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Η ΑΕΚ, υπέκυψε σε κάποια λάθη από την πίεση του Προμηθέα ωστόσο συντήρησε μία διαφορά μιας κατοχής πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +2.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ βρέθηκε και πάλι στο +8, διαφορά που είχε εξασφαλίσει και στο πρώτο μισό του αγώνα, δημιουργώντας σύγχυση στους γηπεδούχους. Οι Πατρινοί μείωσαν στο σκορ, έφεραν ξανά το ματς στη μία κατοχή με την ΑΕΚ ωστόσο να έχει σταθερά το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο. Με την τέταρτη περίοδο να είναι κυριολεκτικά ένα ντέρμπι, η ΑΕΚ έδωσε νωρίς τα φάουλ αλλά έμεινε στο όριο της διαφοράς που ήθελε να εξασφαλίσει. Ο Προμηθέας πλησίασε και πάλι στους δύο πόντους όμως η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, όμως η ΑΕΚ με τρομερό τρίποντο του Ματσιούλις ισοφάρισαν το ματς στα 6 δευτερόλεπτα. Ο Προμηθέας είχε χρόνο για μία επίθεση με τον Τζέριαν Γκραντ να σουτάρει δίποντο από μακρινή απόσταση και να χαρίζει τη νίκη στους Πατρινούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μάνος, Τσαρούχα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Αγκμπελέσε 3, Λούντζης 14 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αγραβάνης Δ. 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 23 (6/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (2), Τζεράι Γκραντ 14 (5/8 δίποντα, 4/6 βολές), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 τρίποντα), Φορντ, Χριστοδούλου, Αθηναίου.

ΑΕΚ: Μορέιρα 13 (4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 18 (8/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 9, Μωραΐτης 5 (1), Μέικον 8 (1), Κατσίβελης 5 (1), Ζήσης 2 (1/6 σουτ), Μόουζες 6 (9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 25/32 βολές, 37 ριμπάουντ (27 ριμπάουντ + 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/46 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 9/13 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα