Παρασκευή 27 Αύγ 2021
48ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Δεύτερη νίκη επι του Περιστερίου 61-51

Στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στη ΧΑΝΘ, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 61-51 του Περιστερίου πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη του,

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Προμηθέας πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12) με την οποία έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 19-12 και κράτησε την πρωτοπορία με διαφορές που κυμαινόταν από 2-9 πόντους. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο Λάγιος έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Προμηθέα (31-21).

Οι Αχαιοί συνέχισαν να προηγούνται με αυτή τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ενώ 7:37 πριν το τέλος του αγώνα έφθασαν και τους 16 πόντους (53-37). Το Περιστέρι μείωσε σε 56-47 με σερί 10-3, αλλά δε μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη σημαντική επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 12-16, 23-31, 35-44, 51-61

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τζιοπάνος Ν., Ζάχαρης

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 8, Μπίλαλης, Γκάτζο 11(3), Γκίκας, Μανιάς Η. 17(1), Τόλα 5, Βλαχογιάννης 3(1), Φιλιππάς 3, Ζουγρής, Σταυρακόπουλος 4.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαδόπουλος): Πλώτας 11, Κουρέπης, Μπαζίνας 12, Νεόφυτος 4, Γεωργίου 5(1), Οικονομίδης, Βασιλείου 8(2), Καλλιακούδας, Γοργότσης 10, Λάγιος 6, Κολιός 5(1), Καναβός.