Σάββατο 09 Μάρ 2024
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  ΠΑΤΡΩΝ  λύγισε στα Ανω Λιόσια   στα σημεία την ΑΕΚ (91-87).
ΑΕΚ και Προμηθέας Πάτρας αναμετρήθηκαν στα Άνω Λιόσια για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Μετά από ένα αρκετά νευρικό πρώτο ημίχρονο κι ένα αρκετά εντυπωσιακό δεύτερο, ο Προμηθέας θα βρει την ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και θα νικήσει με 87-91.

Στο 8-12 έπεσε η ΑΕΚ, που παρά την επιστροφή της από το -14 δεν κατάφερε να νικήσει και να ξεφύγει από τους διώκτες της. Πέντε παίκτες διψήφιοι για την Ένωση, πλήρωσε τα 15 λάθη της. Στο 12-8 ανέβηκε ο Προμηθέας, που διατηρεί τις ελπίδες του για την τρίτη θέση ενόψει του τρίτου γύρου. Φοβερό δεύτερο ημίχρονο από τον Χέιλ και τον Ρέινολντς, πολύ καλός στο πρώτο μέρος ο Στέφενς.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα έξι λάθη της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 6-12. Ο Μόργκαν έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μόργκαν ισοφάρισε σε 20-20 κι έφτασε τους 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία ως εκείνη τη στιγμή. Αλλά η ΑΕΚ δεν είχε άλλες σταθερές λύσεις, με τον Προμηθέα να φτιάχνει και πάλι μια μικρή διαφορά (22-28 και 26-32). Με τρίποντο του Ρέινολντς και 1/2 βολές του Νετζήπογλου το ημίχρονο θα τελειώσει με 32-40. Η ΑΕΚ είχε στην ανάπαυλα 1/7 τρίποντα και 7-9 αναλογία ασίστ/λαθών, σε αντίθεση με το 8-1 του Προμηθέα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Νευρικά ξεκίνησαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, παίζοντας αρκετά άναρχα και άστοχα. Με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα ο Χέιλ θα κάνει το 38-47 με τον Νάιτ να ανταποδίδει. Με καλάθι του Ετσενίκε και τρίποντο του Ρέινολντς, ο Προμηθέας θα ανεβάσει τη διαφορά στο +14 (41-55). Λίγο πιο μετά, ο Μόργκαν θα κερδίσει αντιαθλητικό από τον Ετσενίκε, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 10-0 και να μειώνει στους 4 (51-55). Μάλιστα, η Ένωση θα τελειώσει τη τρίτη περίοδο προηγούμενη στο πόντο (61-60), χάρη σε buzzer beater του Καράμπελα, με τον Κουζμίνσκας να χρεώνεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Με τα “φρένα σπασμένα” μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, δείγμα του πόσο ήθελαν να πάρουν τη νίκη. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 76-76, με 4.30 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Χόλινς θα ευστοχήσει τρίποντο για το 79-77, με τον Ρέινολντς να ισοφαρίζει. Ο Μπράντον Νάιτ θα πετύχει τα δύο υπόλοιπα καλάθια της ΑΕΚ, αλλά θα κάνει επιθετικό κι ο Χέιλ θα κάνει το 83-85. Με 1/1 βολές ο Κάουαν θα κάνει το 83-86, με τον Κουζέλογλου να καρφώνει για το 85-86. Ο Χέιλ θα πετύχει δύο βολές για το 85-88, η ΑΕΚ θα κάνει λάθος και το παιχνίδι θα τελειώσει εκεί.

Πόντοι ανά δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60,