Wednesday 22 Jun 2022
ΑBCD
Click to enlarge
Ο Προμηθέας Πάτρας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μισό, πάτησε το γκάζι, γύρισε από το -13 και κέρδισε εκτός έδρας την Λάρισα με 94-76 φέρνοντας τη σειρά των μικρών τελικών στα ίσα (2-2).

Με τον Νίκο Γκίκα να κάνει ασύλληπτη εμφάνιση (20 πόντοι, 13 ασίστ) ο Προμηθέας Πάτρας γύρισε από το -13 κόντρα στη Λάρισα, κέρδισε εκτός έδρας με 94-76 ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τη σειρά των μικρών τελικών σε πέμπτο και τελευταίο ματς. Όλα πήγαιναν λάθος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο πρώτο μισό, με την Λάρισα να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και να προηγείται με +11 στο ημίχρονο.

Η εικόνα των Πατρινών βελτιώθηκε κατακόρυφα, περισσότεροι παίκτες μπήκαν στην εξίσωση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να επιστρέψουν και να κατακτήσουν το ματς. Ο Στέφαν Μούντι ήταν μόνος του στην επίθεση για την Λάρισα, συνεπώς οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε πέμπτο και τελευταίο ματς που θα κρίνει την κατάληψη της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Νικος Γκίκας με 20 πόντους και 13 ασίστ, ενώ ο Γκραντ είχε 19 πόντους με 8/10 δίποντα. Για την Λάρισα ο Μούντι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους και 7/12 τρίποντα.

Ο αγώνας
Το 3-0 υπέρ του Προμηθέα έδωσε γρήγορα τη θέση του στο 11-3 υπέρ των γηπεδούχων. Η Λάρισα έτρεξε σερί 11-0 πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και βρήκε πολύτιμους πόντους από τον Στέφαν Μούντι (είχε 9 πόντους στο ξεκίνημα με 4/5 τρίποντα), την ώρα που ο Γκραντ ήταν ο μοναδικός σκόρερ του Προμηθέα στα οκτώ πρώτα λεπτά. Οι Θεσσαλοί κυκλοφόρησαν την μπάλα, δημιούργησαν εξαιρετικές φάσεις και περιόρισαν τους Πατρινούς. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έπαιξαν στα όρια του φάουλ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +11.

Η εικόνα άλλαξε εντελώς στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, βρήκε σκορ και από τους Γκίκα, Αγραβάνη, Φόστερ και Άντριτς (και φυσικά τον Γκραντ) και προηγήθηκε στο ματς ακόμα και με οκτώ πόντους. Η Λάρισα έπαθε μπλακ άουτ, υπέπεσε σε λάθη και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ.

Η διαφορά άνοιξε, ο Γκίκας ήταν εντυπωσιακός και ασταμάτητος, ο Μούντι πάλευε μόνος του στην επίθεση για την Λάρισα και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη οδηγώντας τις δύο ομάδες σε πέμπτο και τελευταίο ματς στην Πάτρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τσολάκος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 13 (3/4 δίποντα), Κρουμπάλι 13 (8/9 βολές), Καράμπελας 3 (6 ασίστ), Μάριτς 5, Μούντι 26 (7/12 τρίποντα), Τσαϊρέλης 5, Σπυρόπουλος 2, Γκριν 3 (1), Αστεριάδης, Χάρας, Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 19 (8/10 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (5 ασίστ), Γκίκας 20 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13 ασίστ), Σίμπσον 11 (2), Φόστερ 15 (3), Πλώτας, Αγραβάνης Γ 2, Λάγιος 1, Άντριτς 10 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 4

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 10/21 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 20/26 βολές, 30 ριμπάουντ (21+9), 19 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 21/32 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 16/25 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 27 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 τάπες.