Τρίτη 18 Σεπ 2018
Ένα ημίχρονο αρκούσε στον Προμηθέα

Πραγματοποιώντας ένα αρκετά καλό δεύτερο ημίχρονο στην Πυλαία, ο Προμηθέας Πατρών κέρδισε με 79-71 το Ρέθυμνο και πέρασε στον τελικό για τα 28α «Μαυροσκούφεια».

Ο Προμηθέας Πατρών δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια… ρόλαρε κι ένα δικό του το ματς με το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 79-71 και περνώντας στον τελικό για τα 28α «Μαυροσκούφεια», όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Το τρίτο δεκάλεπτο, δε, στο οποίο η διαφορά έφτασε μέχρι το +18 για τους Αχαιούς (47-65) ήταν εκείνο που έκρινε επί της ουσίας το παιχνίδι υπέρ τους, έστω κι αν η κρητική ομάδα στο τέλος κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια να επανέλθει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επί της ουσίας βρίσκονται μαζί στο σκορ και η περίοδος έκλεισε στο 18-17 για το συγκρότημα του Σταύρου Μυκονιάτη, το οποίο έδειξε τα καλύτερα δείγματα γραφής αμέσως μετά. Στη δεύτερη περίοδο, δηλαδή, κατάφερε με ηγέτη τον Ντέιβις να προηγηθεί με διαφορά επτά πόντων (32-25), αλλά η ποιότητα του Προμηθέα θα του έδινε γρήγορα τη δυνατότητα να επανέλθει στο ματς, με τον Σαλούστρο να δίνει το σύνθημα και, εν τέλει, η ανάπαυλα να βρίσκει τους τυπικά φιλοξενούμενους μπροστά με 40-42.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά σημείωσε το καλύτερό της διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου μπόρεσε με μακρινά σουτ του Γκίκα και του Σαλούστρου να ξεφύγει, φτάνοντας έως το +18 με καλάθι του Γερομιχαλού (47-65). Η περίοδος έκλεισε στο 55-70 και, κάπου εκεί, οι Κρητικοί επιχείρησαν την ολική επαναφορά. Η απόσταση μειώθηκε μέχρι τους πόντους (71-77), με την άμυνα του Ρεθύμνου να είναι υποδειγματική και να έχει δεχθεί μόνο επτά και θα μπορούσε να είχε επιφέρει περισσότερη πίεση στον αντίπαλο, αν μετρούσε – λανθασμένα – το καλάθι που μείωνε σε 73-77 στα 30″ πριν από τη λήξη, καθώς ο Κατσίβελης έδιωξε ορθώς την μπάλα και, μετά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Προμηθέα, τελικά δε μέτρησε. Με καλάθι του Κασελάκη σημειώθηκε το τελικό 71-79.

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-42, 55-70, 71-79

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 15 (2), Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 11, Ράζης 4, Χριστοδούλου 6, Κουπέρης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Γκίκας 11 (3), Τσαϊρέλης 14 (2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9 (1), Κατσίβελης 5, Μέγιερ 6 (1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.