Σάββατο 02 Φεβ 2019
«Πάρτι» από Προμηθέα στο Τόφαλος, νίκησε τον ΠΑΟΚ και έκανε βήμα τετράδας

Μεγάλη εμφάνιση έκανε η ομάδα του Προμηθέα η οποία παίζοντας εκπληκτικά και με όπλο την καλή άμυνα, κατατρόπωσε τον ΠΑΟΚ  και νίκησε εντός έδρας με 82-59 για την 16η αγωνιστική της basketeague και έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Προμηθέα μπήκε πολύ δυνατά, με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και καλή άμυνα και προηγήθηκε με 15-5  και 21-10 στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου.Η Πατρινή ομάδα ήταν σε πολύ καλή μέρα, όλοι οι παίκτες βοηθούσαν επιθετικά και ειχνα εγκλωβίσει τα ατού του ΠΑΟΚ και διατηρούσαν προβάδισμα (33-15, 40-17) και έφτασαν να προηγούνται με 49-26 στο τέλος του ημιχρόνου. H εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο β΄ ημίχρονο,  ο Προμηθέας «πυροβολούσε» από παντού και έφτασε να προηγείται με 30  πόντους (56-26) και με 32 (65-33) ενώ στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 25 πόντους (66-41). Παρά την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, Ο Προμηθέας δεν έχασε την ψυχραιμία του, με σωστή διαχείριση από τον Γιατρά, κράτησε διαφορά ασφαλείας  (75-52 στο 36΄) και έφτασε εύκολα στη νίκη με 82-59.

Tα 10λεπτα: 21-10, 49-26 (ημ.), 66-41, 82-59.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μπράουν 2, Λίποβι 2, Μέιερ 10 (2), Ελις 12 (βασική 5άδα), Χολ 7 (1), Παρκς 5, Σαλούστρος 12 (1), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός, Τσαϊρέλης 4.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Γκος 6 (1), Τέπιτς, Χρυσικόπουλος 13 (1), Τζέφερσον (βασική 5άδα), Χάτσερ 8 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Γκάρετ 4, Τζόουνς 2, Τσόχλας 4 (1), Ζάρας 4, Σχίζας 6.