Τετάρτη 25 Αύγ 2021
48ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Με +48 ξεκίνησε ο Προμηθέας 91-43 επι του Λεύκιππου
Σε παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στη ΧΑΝΘ, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 91-43 του Λεύκιππου Ξάνθης.

Η ομάδα της Ξάνθης προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα συνεχίστηκε μέχρι 3:03 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου όταν ο Νεόφυτος με δύο βολές έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τον Προμηθέα με 10-9. Από εκεί και μετά η ομάδα της Πάτρας ήταν εντυπωσιακή και με σερί 13-2 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-11.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφθασε τους 20 πόντους υπέρ των Αχαιών (36-16, με τρίποντο του Νεόφυτου που λίγο αργότερα τραυματίστηκε στο φρύδι και αποχώρησε από τον αγώνα). Το σκορ παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με 47-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ανέβασε κι άλλο την υπέρ του διαφορά που ξεπέρασε και τους 30 πόντους, ενώ στο τελευταίο το σκορ πήγε σε ακόμη μεγαλύτερα επίπεδα για να τελειώσει με 91-43.

Δεκάλεπτα: 11-23, 24-47, 37-73, 43-91

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Λόρτος, Λουλουδιάδης

Λεύκιππος Ξάνθης (Μαγιάννης): Μακαρατζής 11(2), Δεληγιάννης 3, Πεχλιβανίδης 4, Βασαλάκης 2, Αλεμδάρ 4, Σαββίδης 7(1), Κοπτόπουλος 3, Βάμπουλας 4, Τσιρχόγλου 4, Καλεντζή, Μουργόπουλος 1.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαδόπουλος): Πλώτας 12(1), Κουρέπης 11(1), Μπαζίνας 9(1), Νεόφυτος 11(1), Γεωργίου 4, Οικονομίδης 8, Βασιλείου 8, Καλλιακούδας 3(1), Γοργότσης 4, Λάγιος 8, Κολιός 3(1), Καναβός 10.