Σάββατο 22 Οκτ 2022
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ :Πρώτο στόπ στην Ρόδο!
Με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Μαρκίς Τιγκ στα 0.5'' για το τέλος, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα (69-67) κι έσπασε το ρόδι στη Basket League του 2022/23 μετά από δύο σερί ήττες.

Πριν από μια βδομάδα, ο Κολοσσός έχασε ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια του στην εκπνοή, εξαιτίας του μεγάλου σουτ που έβαλε ο Τζέιμς Μπέιτμον. Αυτή τη φορά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έζησε την ιστορία, από την ανάποδη.

Ο Κολοσσός γύρισε από το -10 του ημιχρόνου και με λέι απ του Μαρκίς Τιγκ στα 0.5'' για το τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας, την πρώτη φετινή στη Basket League μετά από δύο σερί ήττες σε Νίκαια και Καρδίτσα.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, γεγονός που ευνόησε τον Κολοσσό. Όσο όμως, οι ψηλοί του δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Προμηθέας έβρισκε τον τρόπο να μείνει κοντά και σταδιακά να επιβάλλει τα δικά του "θέλω" στο παιχνίδι.

Πότε με τον Τζο Γιανγκ και πότε με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη και τον Τζορτζ Κοντίτ, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (15-18 στο 10') και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Κι ας είχαν 1/10 τρίποντα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Η δράση των ψηλών του Προμηθέα έκανε όλη τη διαφορά μέχρι το +10 (26-36) της ανάπαυλας, στην οποία ο Κολοσσός είχε 2/15 τρίποντα και 4 ασίστ για 9 λάθη.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Κολοσσό να είναι πολύ πιο αποτελεσματικός, κυρίως γιατί ο Τι Τζέι Σταρκς με τον Γιανίκ Μορέιρα τελείωσαν τις φάσεις μέσα από τη ρακέτα. Οι δυο τους ηγήθηκαν στον δρόμο για το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο των γηπεδούχων (24 πόντοι), με τα 8/13 δίποντα να κάνουν τη διαφορά. Την ίδια ώρα, ο Προμηθέας περιόρισε τη ζημιά στα ριμπάουντ, όχι όμως κι αυτή στο τρίποντο (2/18 στο 30'), με αποτέλεσμα να δει το προβάδισμα να περιορίζεται στους δύο πόντους (50-52) στο 30ό λεπτό του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά διαφορά που έμοιαζε ασφαλείας (53-60 στο 34'), αλλά στην πράξη δεν αποδείχθηκε τέτοια. Το μαρκάρισμα του Τι Τζέι Σταρκς συνέχισε να είναι πρόβλημα για τον Προμηθέα, με τον βραχύσωμο περιφερειακό του Κολοσσού να κάνει σπουδαία δουλειά και να δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (67-67) με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν στη δική τους τελευταία κατοχή του αγώνα, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους. Ο Μαρκίς Τιγκ πήρε την ευθύνη, πήγε σε προσωπική φάση και σκόραρε με λέι απ στα 0.5'' για να λυτρώσει την ομάδα του και να της χαρίσει την πρώτη νίκη στη Basket League για το 2022/23.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κατραχούρας - Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9 (4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (4/8 δίποντα, 5/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Όσμπορν (1), Μπιλλής 2 (3 ριμπάουντ), Τιγκ 8 (4/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μουράτος (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κάουαν 5 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 10 (8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 7 (3 ριμπάουντ), Γκίκας 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 23/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 8 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 21/39 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 10/15 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Κολοσσός δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Προμηθέας Πάτρας δίνει δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Καρδίτσα.