Σάββατο 20 Ιαν 2024
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΠΑΤΡΩΝΦρενο απο το Περισέρι ήττα στην παραταση 75-81
Ο Τζο Ράγκλαντ έβαλε το μεγάλο σουτ στην παράταση και το Περιστέρι πέρασε από την έδρα του Προμηθέα (81-75) για να τον πιάσει στο 9-6 μετά από τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μια καταπληκτική μάχη έδωσαν το βράδυ του Σαββάτου (20/1) Προμηθέας και Περιστέρι bwin στο Τόφαλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη (81-75) στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Στο 9-6 ανέβηκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (7-1 εντός και 2-5 εκτός έδρας), που είχε πάρει και τον αγώνα του α' γύρου στο γήπεδό της. Έπιασε έτσι τον Προμηθέα, με αρκετούς να βοηθούν στην επίθεση σε μια βραδιά που δεν ξεκίνησε ιδανικά, σε μια βραδιά που πήγε σε χαμηλό σκορ, αλλά είχε άρωμα αγώνα που έκρινε κάτι σημαντικό. Ο Ζερμέιν Λοβ δεν έβαλε το νικητήριο σουτ και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Τζο Ράγκλαντ να γράφει εκεί το 75-79 που έκρινε τα πάντα.

Στο 9-6 έπεσαν οι Πατρινοί (6-2 εντός και 3-4 εκτός έδρας), που παραμένουν πάντως στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης κι ας υστερούν πλέον σε πιθανή ισοβαθμία με το Περιστέρι. Ο Χάντερ Χέιλ πήρε φωτιά στο δεύτερο μέρος, ο Κρις Κόφι ήταν πολύ αποτελεσματικός και ακόμα περισσότερο μαχητικός, όμως έλειψε από τον Προμηθέα το κάτι παραπάνω, ένα σημαντικό καλάθι, μία σωστή απόφαση που θα του έδινε και το αποτέλεσμα. Ακόμη κι έτσι, η τρίτη θέση παραμένει ανοιχτή.

Μετά από μία εφιαλτική πρώτη περίοδο (7/24 σουτ από τις δύο ομάδες, μία ασίστ για 10 λάθη από το Περιστέρι), το ματς ήταν πολύ πιο ποιοτικό. Στο τέλος της βραδιάς ο Προμηθέας έβαλε μόλις 14 πόντους στη ρακέτα, με την ομάδα του Σπανούλη να έχει επτά λάθη στα τελευταία 35 λεπτά και τον Νέιτ Ρένφρο να κάνει τη διαφορά με την άμυνά του.

13-18 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 14-26 οι πόντοι στη ρακέτα, 6-13 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 9-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 37-41 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσιμπούρης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70 (κ.α.), 75-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 14 (0/2 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Κόνιαρης 9 (3/6 τρίποντα), Κόφι 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 4 κλεψίματα), Καραγιαννίδης, Ρέινολντς 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Πάπας, Στίβενς 2, Χέιλ 23 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 6 (2/9 δίποντα), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 11 (2), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 11 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/27 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 17/20 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/39 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 10/13 βολές, 43 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη, 24 φάουλ