Σάββατο 19 Οκτ 2019
ΒASKET LEAGUE Κρατά τη νίκη ο Προμηθέας επι του Κολοσσού  81-80

Ο Προμηθέας Πατρών δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που μας έχει συνηθίσει και παραλίγο να ηττηθεί από τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα. Το τελικό 81-80 ήρθε πολύ αγχωτικά αφού ο Προμηθέας δεν ήταν καλός για τρία δεκάλεπτα.

Για τους νικητές ο Μπάμπ (22 πόντους) και ο Αγραβάνης (17 πόντους) τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα ενώ ο Τζάκσον έκανε ξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους του Άρη Λυκογιάννη σημειώνοντας 22 πόντους.

Ο Αγώνας

Ο Μάκης Γιατράς επέλεξε τους Κατσίβελη, Μαντζούκα, Λίποβι, Φίλερ και Μπόγρη ενώ ο κόουτς Λυκογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μπρέιζελτον, Κρομά, Μπρούσεβιτς, Παύλος και Τουντζιαράκη. Η πρώτη περίοδος του αγώνα είναι αναγνωριστικού χαρακτήρα με τον Προμηθέα να προηγείται με 21-17 μετά από δέκα λεπτά. Στα αξιοσημείωτα, ότι ο μόνος παίκτης που δεν έχει βγει από το παρκέ από πλευράς γηπεδούχων είναι ο 17χρόνος Λευτέρης Μαντζούκας.

Με την είσοδο του Δημήτρη Μωραίτη και την ευστοχία από το τρίποντο η ομάδα της Ρόδου θα ισοφαρίσει στους 27 πόντους. Τρομερή δουλειά από τον Ντόνοβαν Τζόνσον ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έχει πετύχει ήδη λίγο λιγότερους από τους μισούς πόντους του Κολοσσού (13 με 3 τρίποντα). Στα μέσα του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι θα περάσουν και μπροστά, 31-32 συνεχίζοντας να σουτάρουν με απίστευτα ποσοστά από τα 6,75. Ο Ντάνιελς, τα τρίποντα (6/10) και οι βολές (10/10) θα δώσουν στην ομάδα του Λυκογιάννη προβάδισμα οκτώ πόντων, 32-40 στο 18'. Το ημίχρονο στην Πάτρα θα κλείσει στο -6 για τον Προμηθέα, 39-45 με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το σκορ από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Προμηθέας δεν έχει ευστοχήσει ακόμα από την περιφέρεια (0/9) ενώ οι Ροδίτες έχουν πάρει 18 πόντους από το τρίποντο (6/12).

Οι Μπάμπ και Τουτζιαράκης μπαίνουν ζεστοί στο δεύτερο ημίχρονο για το 50-56 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τον Κολοσσό να αντέχει στους κραδασμούς. Ο Κολοσσός αντέχει και όσο ο Προμηθέας δεν βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια το παιχνίδι θα εξελιχθεί σε θρίλερ. Ο Τζάκσον για τους Ροδίτες έχει πετύχει 17 πόντους και οδηγεί την ομάδα του στην σωστή κατεύθυνση. Το δεκάλεπτο θα κλείσει στο +6 για του φιλοξενούμενους, 58-64.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πετυχαίνει 8 πόντους για την ομάδα του σε τρία λεπτά οι Πατρινοί θα πλησιάσουν στο καλάθι, 66-68 αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Όμως, το νερό έχει μπει πλέον στο αυλάκι για τον Προμηθέα καθώς οι Μπάμπ και Χόλ παίρνουν την σκυτάλη από τον Αγραβάνη και δίνουν απόσταση ασφαλείας στην ομάδα τους, 75-70 με 3,5 λεπτά για το τέλος. Ο Τζάκσον όμως δεν το έβαλε κάτω και φτάνοντας τους 22 πόντους με 5/8 τρίποντα, μείωσε στον έναν με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν, 78-77. Ο Χόλ στο φάουλ που του έγινε σχεδόν αμέσως έβαλε μόνο την δεύτερη βολή και ο Κολοσσός είχε μία σπουδαία ευκαιρία ή να πάρει το παιχνίδι ή τουλάχιστον να το στείλει στην παράταση. Ο Μπρέιζελτον πήρε το τρίποντο αλλά δεν βρήκε στόχο και ο Μπάμπ επέδειξε ψυχραιμία με 2/2 βολές γράφοντας το 81-77. Στο 1" για το τέλος ο Μπρέιζελτον πέτυχε καλάθι τριών πόντων αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Κολοσσό.