Κυριακή 10 Νοέ 2019
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ-ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ

Σπουδαία επιτυχία από τον Προμηθέα Πατρών, που λύγισε τον Παναθηναϊκό σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση (81-79) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Αχαιούς, οι οποίοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν κορυφαίους τους Έλις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Χολ (15 πόντοι) και Αγραβάνη (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και περιόρισε τα ατού του Προμηθέα, ενόσω απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο (3-8). Οι «πράσινοι» διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία (7-13 στο 5’), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-1 και ισοφάρισαν (14-14 στο 7’).

Οι Αχαιοί απέκτησαν την απαιτούμενη ώθηση και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, πέρασαν μπροστά (18-16 στο 9’), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (20-19), με τον Φίλερ να μπαίνει στην εξίσωση και να συνδράμει επιθετικά.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Προμηθέα, που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι παίκτες του Γιατρά είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη και Ρόμπινσον, έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με +10 (31-21 στο 14’).

Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και τους έφερε ακόμα και στο +15 (44-29 στο 18’), την ώρα που το «τριφύλλι» είχε βραχυκυκλώσει δημιουργικά. Η ομάδα του Πεδουλάκη βελτιώθηκε κάπως στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και μείωσε σε 47-35 (20’).

Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά τους στις αρχές της τρίτης περιόδου και με σερί 8-0, έριξε τη διαφορά στο -7 (50-43 στο 25’). Εντούτοις, ο Προμηθέας απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 που ήρθε χάρη στην κυριαρχία του Έλις κάτω από τη ρακέτα των «πράσινων» (57-45 στο 27’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου και πλησίασαν (61-56), ωστόσο με ένα buzzer beater τρίποντο του Φίλερ, η ομάδα του Προμηθέα απομακρύνθηκε με +8 (64-56) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Από ‘κει και πέρα, μίλησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης για τον Παναθηναϊκό, που βελτίωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά του με το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Πεδουλάκης και πέρασε μπροστά με επιμέρους σκορ 10-2 (68-69 στο 35’).

Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι Αχαιοί «έτρεξαν» σερί 6-0 και πήραν αέρα 6 πόντων (79-73 στο 39’).

Παρ’ όλα αυτά, ο Καλάθης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο διαδοχικά τρίποντα κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» (79-79 στα 37 δευτερόλεπτα). Ο Χολ με λέι-απ διαμόρφωσε το 81-79, ενώ φιλοδώρησε και με τάπα σε τρίποντο του αρχηγού του Παναθηναϊκού.

Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα κατέληξε στον Τζόνσον, ο οποίος εκτέλεσε έξω από τα 6,75μ., όμως βρήκε στεφάνη και ο Προμηθέας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη και πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79.