Τρίτη 13 Νοέ 2018
Νεπτούνας – Προμηθέας Πάτρας 82-83 μεγάλο «διπλό» του Προμηθέα
Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗ ΣΕΖΟΝ 82-83!

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Svyturio Arena, εκεί όπου η Νεπτούνας βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Γκραντ όμως το τρίποντο του Μέιερ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 11-12 στο 7’25”. Οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-14 απέναντι στην ομάδα του Μάκη Γιατρά που είχε 1/6 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 (16.6%) και 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τη Νεπτούνας σε 6 λάθη. Εν συνεχεία ο Τέρελ Παρκς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση των Πατρινών, έχοντας 8 πόντους με 4/5 δίποντα και 2 ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34. Τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στους Πατρινούς που έκαναν σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο (36-41) και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παρκς που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Νεπτούνας! Το τρίποντο του Μέιερ από τη γωνία έκανε το 49-55 για τον Προμηθέα που προηγήθηκε με 55-57 στο 30′. Οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς, ο Ντελινινκάιτις βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6μ.75 κάνοντας το 68-61 στο 34’54” ωστόσο ο Γκίκας και ο Σαλούστρος κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, μειώνοντας σε 72-71 στα 3’13” για το φινάλε! Το τρίποντο του Γκίκα στον αιφνιδιασμό έκανε το 74-76 ενώ ο Μπράουν έκανε το 76-79 με 1/2 βολές και κάρφωμα στα 39″! Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε αφού ο Ουίλιαμς σκόραρε για τρεις με ταμπλό στα 4″ και μείωσε σε 82-83 όμως ο Προμηθέας άντεξε και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Ντελινινκάιτις 23 (5/9 τρίποντα), Γκραντ 18 (16 ριμπάουντ, Ολισεβίτσιους 8, Γουίβερ 9 (1), Γουίλιαμας 7 (1), Νταμβράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2.
21:01
Τα ομαδικά στατιστικά της Νεπτούνας: 21/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 19/25 βολές, 27-20 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/48 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 15/19 βολές, 21-15 ριμπάουντ,18  ασίστ, 14 λάθη,12  κλεψίματα, 1 κόψιμο.
Νεπτούνας - Προμηθέας Πάτρας 82-83