Τετάρτη 12 Δεκ 2018
Γιατράς: «Κάποια σφυρίγματα άλλαξαν το μομέντουμ του ματς»

Τι δήλωσε ο κόουτς του Προμηθέα μετά την ήττα από την Οστάνδη

Ο Προμηθέας δεν ήταν κακός στην αναμέτρηση με την Οστάνδη και μοιραία ηττήθηκε εντός έδρας με 84-88.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Μάκης Γιατράς έκανε λόγο για μία κακή ήττα και εστίασε στους 50 πόντους που δέχθηκαν οι Πατρινοί στο πρώτο ημίχρονο.

Παράλληλα, στάθηκε και σε κάποια σφυρίγματα εις βάρος τους τα οποία άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα.

«Κάναμε μια κακή ήττα. Δεν ήταν καθόλου καλός ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίσαμε τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Όταν δέχεσαι, άλλωστε, 50 πόντους δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Απέναντί μας είχαμε την πρωταθλήτρια ομάδα του Βελγίου, μια ομάδα που γνωρίζει πως να κερδίζει κλειστά παιχνίδια. Θέλαμε να πάμε τον αγώνα σε γρήγορο τέμπο, όμως τελικά αυτό γύρισε μπούμερανγκ. Παίκτες της Οστάνδης με μικρή συμμετοχή μέχρι τώρα βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά και μας έκαναν ζημιές.

Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα, βελτιώσαμε την άμυνά μας και δεχτήκαμε λίγους πόντους στην τρίτη περίοδο, φέρνοντας το τέμπο εκεί που μας πήγαινε. Σε μια φάση στον αιφνιδιασμό όμως έγινε ένα κλέψιμο-φάουλ, δεν κατάλαβα και εγώ ακριβώς τι έγινε. Στη συνέχεια δεχτήκαμε και μια τεχνική ποινή και εκεί πάλι δεν κατάλαβα τι έγινε και κάπως έτσι άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Στο τέλος παρουσιαστήκαμε αγχωμένοι, χάσαμε όλα τα σουτ και στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα δεν είχαμε επιτυχημένες επιλογές. Βρισκόμαστε στην αρχή του δεύτερου γύρου, θέλαμε τη νίκη, δεν τα καταφέραμε, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από το να δούμε μπροστά. Ο Όντουμ δεν χρησιμοποιήθηκε για λόγους τακτικής», δήλωσε ο κόουτς του Προμηθέα.