Πέμπτη 30 Νοέ 2023
BCL Ρίτας Βίλνιους - Προμηθέας 77-75: Έκανε μεγάλη ανατροπή, αλλά τα έχασε όλα στα τελευταία δευτερόλεπτα
Προμηθέας γύρισε από το -13 του ημιχρόνου, πήρε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό, ατύχησε όμως και, εν τέλει, ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Ρίτας Βίλνιους (77-75) για το Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τη Ρίτας Βίλνιους, γύρισε από το -13 του ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στη Λιθουανία. Το λέι απ του Αρ Τζέι Κόουλ στα 2.'' για το τέλος και ακολούθως το μπλοκ του Τζάστιν Γκόραμ στον Χάιμε Ετσενίκε έγραψαν τον επίλογο της αναμέτρησης, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα σε ήττα (77-75).

Ο Κρις Κόφι (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν αυτός που έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς στην τελική ευθεία, με τον Χάιμε Ετσενίκα (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Άντονι Κάουαν (10 πόντοι, 7 ασίστ) να συμπράττουν επίσης σημαντικά.

Στο 2-2 πλέον ο Προμηθέας (όπως κι η Ρίτας Βίλνιους, που όμως δεν κάλυψε το -2 της ήττας στο "Δημήτρης Τόφαλος"), ανοιχτή ακόμα η υπόθεση πρώτη θέση αν προκύψει τριπλή ισοβαθμία με την Ντιζόν.

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (6-9 στο 3'), αλλά η κακή αμυντική συμπεριφορά δεν το βοήθησε να το κρατήσει για πολύ. Με όπλο τον δικό της επιθετικό ρυθμό, η Ρίτας Βίλνιους ανέκτησε τον έλεγχο (27-23 στο 10') και έφτασε μέχρι το +8 (37-29 στο 16'), δείχνοντας ανώτερη. Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχανε κι άλλο έδαφος, κυρίως γιατί είχε άσχημα ποσοστά στο τρίποντο (3/13 στο ημίχρονο) και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 11 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε.

Η λιθουανική υπεροχή συνεχίστηκε κατά βάση στο τρίτο δεκάλεπτο, δεδομένης κιόλας της κακής αμυντικής λειτουργίας του Προμηθέα. Μόλις οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκαν στο πίσω μέρος του παρκέ όμως, όλα άλλαξαν. Με τον Κρις Κόφι πλέον να κάνει ένα βήμα μπροστά, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από το -10 (58-48 στο 26'), φτάνοντας σε απόσταση βολής (65-62 στο 34') μετά από σχεδόν οκτώ αγωνιστικά λεπτά.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Το προβάδισμα ήταν μία στην πλευρά της Ρίτας Βίλνιους και μία σε εκείνη του Προμηθέα, με το παιχνίδι να κρέμεται σε μια κλωστή στο τελευταίο λεπτό. Με το σκορ στο "Χ" (73-73) ο Άντονι Κάουαν πήρε την προσπάθεια, αλλά το λέι απ -υπό ασφυκτική πίεση- που έκανε, ήταν πολύ άστοχο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα στα 2.9'' για το τέλος χάρη στο λέι απ του Αρ Τζέι Κόουλ (77-75).

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε την τελευταία κατοχή στον Χάιμε Ετσενίκε (για την παράταση), αλλά ο Τζάστιν Γκόραμ ήταν εκεί για τη Ρίτας Βίλνιους, προκειμένου να κάνει το μπλοκ και να διασφαλίσει τη λιθουανική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκές - Τσιούλιν - Ζαπόλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6 (0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντζεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Βελίτσκα 4 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάουαν 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ετσενίκε 15 (6/13 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος (0/3 σουτ), Κόνιαρης 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.