Δευτέρα 21 Μάι 2018
Ο Προμηθέας άλωσε το Λαύριο, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά!

Την πιο χρυσή ιστορία στην ιστορία της έγραψε προχθές η ομάδα μπάσκετ του Προμηθέα η οποία αν και αγωνίστηκε χωρίς 3 ξένους (Ελλις, Χολ και Μιλόσεβιτς) λόγω τραυματισμού κατάφερε να αλώσει το Λαύριο, να νικήσει με 79-77 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλει-οφ και να κάνει το 2-0 και να πάριε τη πρόκριση στα ημιτελικά κλειδώνοντας και ένα ευρωπαϊκό «εισητηρίο».

Κορυφαίοι για την Πατρινή ομάδα οι Φαγιέ με 19 και Λιποβι με 18 πόντους αλλά και οι Πράδερ με 14 πόντους-Σαλούστρος με 12 πόντους.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά για μια ακόμα φορά έπαιξαν με πάθος και ψυχή με αποτέλεσμα να νικήσει αντίπαλο, απουσίες, κούραση σε ένα παιχνίδι που είχε δραματικό φινάλε. Έτσι, ο Προμηθέας Πάτρας που έγινε η 3η επαρχιακή ομάδα (μετά τον Κολοσσό και το Ρέθυμνο που, τελικά, τερμάτισαν 4οι) που θα συμμετάσχει στα ημιτελικά της Basket League.

ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑΑ ΠΑΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Στο αγωνιστικό μέρος, οι παίκτες του Προμηθέα μπήκαν δυνατά από την αρχή, εκμεταλλευθήκαν το άγχος και την νευρικότητα των γηπεδούχων και πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να προηγηθούν με (10-16 στο 6΄, 14-20 στο 8΄, 17-22 στο 9΄) σκοράροντας 8 πόντους στον αιφνιδιασμό, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν στο 1ο δεκάλεπτο 6 λάθη και σούταραν μόλις 3/10 βολές!

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στην β΄ περίοδο, με τον Φαγιέ να βρίσκει λύσεις επιθετικά όπως και ο Λίποβι προηγήθηκε στο 15΄ με 34-23.

Η ομάδα του Λαυρίου προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα του σκορ, πηγαίνοντας προς την ανάπαυλα, μειώνοντας σε 32-36 στο 17΄ όμως ένα σερί 8-0 έδωσε προβάδισμα με 12 πόντους (32-44) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, το Λαύριο με τους Μουρ και Ουγκινις έψαχνε λύσεις επιθετικά όμως ο Προμηθέας είχε με τους Φαγιέ, Πράδερ και Σαλούστρου να βρίσκονται σε καλή μέρα, διατήρησε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (34-48 στο 22΄, 40-50 στο 24, 43-55 στο 25΄). Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Νίξον και ένα καλάθι του Μακένζι Μουρ, μείωσαν στους 7 (48-55) αλλά ένα τρίποντο του Σαλούστρου στην εκπνοή της περιόδου ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9 (56-65).

Η ΜΕΓΑΛΉ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Όπως ήταν φυσικό, το Λαύριο έκανε στο τέλος της μεγάλη αντεπίθεση, και σε συνδυασμό με την φθορά των φάουλ οι γηπεδούχοι μείωσαν και πλησιάσουν στους 4 ( 63-67 στο 34΄) και 68-70 στο 36.

Το φινάλε ήταν δραματικό καθώς οι παίκτες του Σερέλη μείωσαν εκ νέου στο καλάθι με τον Νίξον ( 72-74 στο 39′) και με τον Μουρ (74-76 στα 13΄΄ πριν το φινάλε). Οι Γκίκας και Λίποβι, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ήταν εύστοχοι στις βολές και ακόμα και όταν ο Νίξον με τρίποντο μείωσε στον πόντο (77-78 στα 8”). Ο Φαγιέ ευστόχησε στη 1 από τις 2 βολές αλλά στα 4΄΄ που απέμεναν οι παίκτες του Λαυρίου κατάφεραν μόνο να σουτάρουν ένα τρίποντο της απελπισίας που ήταν άστοχο και η νίκη πήγε στον Προμηθέα με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την ιστορική επιτυχία

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-44 (ημιχ.), 56-65, 77-79.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Βεργίνης, Νουάμου , Κακλαμανάκης 3, Κουζέλογλου 3, Γουίγκινς 25 (2τρ., 9ρ., 3ασ., 4κλ.), Μουρ 22 (2τρ., 6ρ., 8ασ.), Μέιερ 3 (1), Νίξον 21 (5), Περράκης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 4 (6ασ), Πράδερ 14 (2), Σαλούστρος 12 (2τρ., 6ρ.), Φαγιέ 19 (4τρ., 8ρ. ), Τουτζιαράκης 6 (7ρ.), Λίποβι 18 (8ρ., 6ασ.), Δημάκος, Γερομιχαλός 6.

Κοιτώντας τα στατιστικά αξίζει ν’ αναφέρουμε τις καταδικαστικές 6/19 βολές που σούταρε το Λαύριο, αλλά, κυρίως, τα 38΄07΄ λεπτά συμμετοχής του Φαγιέ και τα 40 λεπτά του Χρήστου Σαλούστρου, που δεν βγήκε ούτε δευτερόλεπτο!

ΠΗΓΗ:gnomip.gr(ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΚΟΓΚΟΣ)