Τετάρτη 30 Μάι 2018
Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός ο Προμηθέας και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 89-56!
Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός ο Προμηθέας και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 89-56!Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός ο Προμηθέας και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 89-56!

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την άσχημη εικόνα στο Game 2 της ημιτελικής σειράς και ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην Πάτρα, με το 89-56 επί του Προμηθέα να τον στέλνει στον τελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το περασμένο Σάββατο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν "κάηκε", αφού αν και απώλεσε διαφορά κοντά στους 20 πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο φινάλε πήρε τη νίκη χάρη σε ένα κλέψιμο του Σπανούλη και ένα τρίποντο του Παπανικολάου.

Με αυτά τα δεδομένα και με το αγχωτικό 2-0 στις νίκες απέναντι στον Προμηθέα, πήγε στην Πάτρα για να μην "βασανιστεί" αυτή τη φορά και πέτυχε απόλυτα το στόχο του αφού από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό είχε το πάνω χέρι.

Πήρε διαφορά 8 πόντων στο πρώτο 10λεπτο, την ανέβασε στο +11 στο ημίχρονο, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα 16 πόντων και το φινάλε τον βρήκε να επικρατεί με 89-56.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο Γιάνις Στρέλνιεκς που είχε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα ενώ από την αρχική πεντάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουίλτζερ (14 πόντοι)που έδειξε για ένα ακόμα ματς ότι μπορεί να τον υπολογίζει ο προπονητής του.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός από την αρχή και με όπλο την ευστοχία του (20/38 δίποντα, 12/29 τρίποντα) πήρε μία άνετη νίκη απέναντι στον κουρασμένο σωματικά και ψυχικά από την υπερπροσπάθεια του ΣΕΦ, Προμηθέα (πρώτος σκόρερ ο Σαλούστρος με 12 πόντους), κλείνοντας έτσι ραντεβού στους τελικούς με τον Παναθηναϊκό.

Κυριακή (3/6) το πρώτο ραντεβού των "αιωνίων" στο ΟΑΚΑ (πλεονέκτημα έδρας για τους "πράσινους" που τερμάτισαν πρώτοι και μάλιστα αήττητοι στην κανονική περίοδο), που αναμετρώνται σε σειρά τελικών για 13η διαδοχική σεζόν!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.

Προμηθέας Πάτρας: Γκίκας 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Φαγιέ 5 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (2), Πράδερ 10 (4/14 σουτ), Έλις 4 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 6, Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6, Χολ 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας.

Ολυμπιακός: Σπανούλης 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 22 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ).