Δευτέρα 03 Ιούν 2019
ΑΕΚ – Προμηθέας 88-60

Η ΑΕΚ έπαιξε μπασκετάρα στην τρίτη περίοδο και ισοπέδωσε (88-60) τον Προμηθέας, κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξέσπασαν μετά την ήττα τους στην Πάτρα και πλέον απέχουν μια νίκη από την επιστροφή τους στους τελικούς της Basket League, για πρώτη φορά μετά 2005! Θα έχουν την ευκαιρία να την πάρουν στην Πάτρα την Τετάρτη το βράδυ!

Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο αλλά αυτό που έγινε στην τρίτη περίοδο δεν… περιγράφεται! Οι «κιτρινόμαυροι» έβαζαν τα πάντα, ακόμα και το buzzer-beater που επιχείρησε ο Βασίλης Ξανθόπουλος από τα 17 μέτρα στο φινάλε!

Πέρα από τη γενικότερα πολύ καλή εικόνα, αξίζει κάποιος να κρατήσει την τρομερή εμφάνιση του Γκέιμπ Γιορκ, ο οποίος ήταν εκτός ρυθμού στα τελευταία ματς. Απόψε, όμως, ηγήθηκε της εξαιρετικής εμφάνισης της ομάδας του κι έδειξε πόσο μπορεί να βοηθήσει.

ΑΕΚ – Προμηθέας 88-60: Τον έκανε μια χαψιά κι είναι ένα βήμα πριν τους τελικούς!