Σάββατο 29 Μάι 2021
Π[ΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ " Λύγισε" στο Λαύριο 81-74
Σ' ένα ματς που τα είχε όλα, τεχνικές ποινές, νεύρα, αυξομειώσεις στο σκορ, γρήγορο ρυθμό,και μια πο τις πιο κακκές διαιτησίες της Λίγκαςτ ο Λαύριο πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία του την πρόκριση στους τελικούς της Stoiximan Basket League, καθώς επικράτησε του Προμηθέα 81-74.

Στο συγκλονιστικό πέμπτο παιχνίδι των ημιτελικών, το Λαύριο μετά από το 2-2 και το διπλό στην Πάτρα, επικράτησε του Προμηθέα 81-74 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς της φετινής Stoiximan Basket League, εκεί που θα βρει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Έτσι έγινε η πρώτη ομάδα που επιστρέφει από 0-2 σκορ στα playoffs μετά από 19 ολόκληρα χρόνια και την ανατροπή της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στους τελικούς του πρωταθλήματος το 2002.

Πρώτος σκότερ για τους νικητές ο Γκλεν Κόζι με 21 πόντους, από 2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/5 βολές, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τους Τάισον Κάρτερ και Βασίλη Μουράτο που πέτυχαν από 14 και 13 πόντους.

Όσο για τους ηττημένους, οι Τζιάν Κλαβέλ και Δημήτρης Αγραβάνης έβαλαν από 19 πόντους ο καθένας, ενώ 17 σημείωσε ο Τζέριαν Γκραντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημά του, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σκορ στα πρώτα έξι λεπτά μόνο από τους Δημήτρη Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ. Το Λαύριο που έπαιζε πιεστική άμυνα, έβρισκε πόντους στην επίθεση είτε μέσα από το ζωγραφιστό, είτε με ελεύθερες βολές, καθώς το 0/6 έξω από τα 6,75μ. δεν τους επέτρεπε να απειλήσουν από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι με το πρώτο τρίποντό τους στο ματς από τον Κόζι (1/10 μέχρι εκείνο το σημείο) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά (έφτασαν στο +9), όμως οι Πατρινοί είχαν την απάντηση με τον Δημήτρη Αγραβάνη να φτάνει από νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων (10 πόντους) και να ρίχνει την διαφορά στο καλάθι.

Το ματς, όπως και όλα τα προηγούμενα, είχε φρενήρη ρυθμό, κάτι που ευνοούσε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη και το run n' gun παιχνίδι τους. Ο Τζιάν Κλαβέλ που άρχισε σιγά-σιγά να μπαίνει στο κλίμα του παιχνιδιού, έβαλε συνεχόμενα σημαντικά σουτ και έδωσε "ανάσες" στην ομάδα του. Ωστόσο, το πρώτο μέρος έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο για τον Προμηθέα, καθώς ένα τρίποντο από τον Βασίλη Μουράτο έστειλε την διαφορά στο +4 (40-36) λίγα λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δέυτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με τον Βασίλη Μουράτο να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο fadeaway και λίγο αργότερα ο Κόζι να ανεβάζει την διαφορά στο +7. Κάπου εκεί ο κόουτς Γιατράς έγινε έξαλλος με τους διαιτητές καθώς δεν τιμώρησαν με τεχνική ποινή τον Γκλεν Κόζι, ο οποίος έβαλε τρίποντο και στη συνέχεια μίλησε πολύ έντονα στον ίδιο, με αποτέλεσμα να "εκραγεί" και να δεχθεί δύο τεχνικές ποινές και να αποχωρήσει από το ματς.

Ο Τζιάν Κλαβέλ παρόλα αυτά μαζί με τον Δημήτρη Αγραβάνη, μείωσαν την διαφορά από το -11 στο -4 και έδειξαν πως σε καμία περίπτωση δεν θα τους πτοήσει το γεγονός ότι στον πάγκο τους δεν βρίσκεται ο κόουτς Γιατράς. Το ροντέο καλά κρατούσε, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο τέλος της τρίτης περιόδου και τα πάντα θα κρίνονταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου στα πρώτα λεπτά συμμετοχής του στο ματς πήρε ένα αμυντικό ριμπάουντ και πέτυχε και τρίποντο, δίνοντας έτσι το προβάδισμα μετά από ώρα στον Προμηθέα που "έχασε" τον καλύτερό του παίκτη έως εκείνο το σημείο, Δημήτρη Αγραβάνη, καθώς αποβλήθηκε με πέμπτο "αυστηρό"  φάουλ. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν το μομέντουμ, πάτησαν πάνω στην αποβολή του Αγραβάνη και με σημαντικά καλάθια των Γκλεν Κόζι και Πέτρου Γερομιχαλού, έκαναν το 75-64, στα 3 λεπτά πριν από το φινάλε.

Η διαφορά είχε ξεφύγει, ο Προμηθέας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με παγίδες σε ολόκληρο το γήπεδο, αντέδρασε και μείωσε στους -4. Ο Γιάννης Αγραβάνης ωστόσο, είχε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο την διαφορά, όμως αστόχησε σε μία από τις δύο έκανε το 77-74 και κάπου εκεί η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με τα δύο καρφώματα του Ντιαλό, πήρε την τεράστια νίκη-πρόκριση στους φετινούς τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Μάνος-Πουρσανίδης Γ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (4/11 σουτ, 5 ασίστ), Μουράτος 13 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιαλό 10, Ντέιβις 4, Γερομιχαλός 11 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κόζι 21 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Σάβατζ 8, Περσίδης, Ερμίδης, Ανοσίκε, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 6, Κλαβέλ 19 (6/15 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 19 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκραντ 17 (6/13 σουτ), Αγκμπελίς 6, Λούντζης, Γ. Αγραβάνης 1, Φορντ, Χριστοδούλου 2, Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/29 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 18/26 βολές, 41 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ