Κυριακή 15 Οκτ 2023
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Π Νίκη  με συνοπτικέςδιαδικασίες
Σαρωτικός στο ξεκίνημα ο Προμηθέας, έχτισε προβάδισμα 27 πόντων στην πρώτη περίοδο και επικράτησε με άνεση της Καρδίτσας (87-75) για να κάνει το 2/2 στη Basket League.

Το ματς είχε φαβορί και αουτσάιντερ, ωστόσο αυτό που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (15/10) στην Πάτρα ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Ο Προμηθέας επικράτησε με 87-75 της Καρδίτσας σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Basket League, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να βλέπει την ομάδα του να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα και να το καταφέρνει από την πρώτη περίοδο.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 21-4 στο τέταρτο λεπτό, με τους βασικούς του να σκοράρουν όλοι, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +27 και δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω. Έχασε τη δεύτερη, την τρίτη περίοδο και την τέταρτη περίοδο, είχε χτίσει όμως ένα προβάδισμα ασφαλείας που δεν τον έβαλε σε μπελάδες όταν η Καρδίτσα προσπάθησε να αντεπιτεθεί.

Χρυσικόπουλος και Ετσενίκε έκαναν τη δουλειά στο σκοράρισμα, με τον Προμηθέα να σκέφτεται από νωρίς τον αγώνα του με την Οπάβα για το EuroCup και να πηγαίνει στο ρελαντί σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης.

Η Καρδίτσα, από την πλευρά της, πλήρωσε το πολύ άσχημο ξεκίνημά της και ενώ είχε καλή εικόνα στο υπόλοιπο του αγώνα, έπεσε στο 0-2 καθώς είχε λυγίσει και στην πρεμιέρα, ξανά στην Πάτρα, εκείνη τη φορά από τον Απόλλωνα. Ο Σακ Μπιουκάναν ήταν ο πιο απειλητικός για την άμυνα του Προμηθέα, με τον Νίκο Δίπλαρο να γεμίζει τη στατιστική του σε σκορ, ριμπάουντ και ασίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Γερακίνης, Κατωτικίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ετσενίκε 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 8 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 6 (2), Κάουαν 15 (4/8 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας 2, Μπαζίνας 2, Πρέκας, Κόφι 8 (14 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 1

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 9 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 16 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κλάσεν 4 (1/9 σουτ), Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1/6 σουτ), ΜακΚάλουμ 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 18 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/48 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 49 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 19/44 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 13/23 βολές, 42 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 18 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί το Μαρούσι (23/10 στις 17:15), ενώ η Καρδίτσα θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (22/10 στις 20:15).