Τετάρτη 19 Δεκ 2018
Ο Προμηθέας νίκησε στη Σλοβενία τη Ολύμπια και έκανε βήμα πρόκρισης στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ

Ένα ακόμα μεγάλο βήμα πρόκρισης  για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε πριν λίγο η ομάδα του Προμηθέα η οποία με αντεπίθεση διάρκειας στο β΄ ημίχρονο, επικράτησε  εκτός έδρας με 80-76 της Ολιμπιας Λουμπλιάνας για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων και βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης.

Η Πατρινή ομάδα είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο με την Ολύμπια να προηγείται με 15-5 στο 5΄και  22-15΄στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου.

Το ίδιο μοτίβο και στο στη β΄ περίοδο με τον Προμηθέα να μην βρίσκει διαδρόμους σε αντίθεση με τους Σλοβένους που είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας και κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας ενώ στο τέλος  του ημιχρόνου η Ολυμπία ήταν μπροστά με 38-26.

Η μεγάλη αντεπίθεση έγινε στο γ΄ δεκάλεπτο όπου με οδηγό τον Σαλούστρο, ο Προμηθέας μείωσε τη διαφορά στους -2 (47-45) και με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Λίποβι πέρασε μπροστά με 60-48 στο τέλος της περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη, ο Προμηθέα ήταν μπροστά με 3-4 πόντους , η Ολυμπια ήταν άστοχη σε κρίσιμα σουτ  σε αντίθεση με την Πατρινή ομάδα που ήταν εύστοχη στις βολές και έφτασε στη σπουδαία νίκη με 80-76.

Τα 10λεπτα: 28-15, 38-26, 58-60, 76-80.