Τετάρτη 06 Νοέ 2019
7days eurocup ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ Ο Προμηθέας ασυγκράτητπος  με  Μακάμπι Ριζόν  88-77
To παιχνίδι με τη Μακάμπι Ρισόν στην Πάτρα δεν είχε καμία σχέση με αυτό στο Ισραήλ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη με το τελικό 88-77 παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου και ένα βήμα από την επόμενη φάση του EuroCup στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου.

Τα τρίποντα και η καλύτερη άμυνα ήταν τα δύο στοιχεία στο παιχνίδι των Αχαιών που τους έδωσαν μια διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας είχε ξεκινήσει καλύτερα (15-8, 7’10’’), αλλά η Μακάμπι έκανε την πρώτη δική της μικρή επιστροφή (20-19, 11’). Κάπου εκεί τα τρίποντα άρχισαν να βρίσκουν πιο συχνά το στόχο, η άμυνα έγινε πολύ πιο επιθετική και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Μπόγρης έστειλε τη διαφορά στο +15 (43-28).

Οι Ισραηλινοί μείωσαν γρήγορα στους οχτώ με την επιστροφή στο παρκέ (43-35, 21′), αλλά Μπόγρης και Λίποβιι ήταν εκεί για το +12 (51-39 στο 22’18”, 53-41 στο 23’35”). Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Γιατράς επανέφερε στο παιχνίδι τον Έλις, ο οποίος όμως σχεδόν αμέσως χρεώθηκε με το τέταρτο (επιθετικό) φάουλ, για να δώσει άμεσα τη θέση του στον Λεωνίδα Κασελάκη. Ο Προμηθέας πήγε για έναν ακόμη αγώνα σε χαμηλό σχήμα με τον Έλληνα φόργουορντ να δίνει βοήθειες βαθιά στη ρακέτα.

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έμεινε κοντά στους 10 πόντους (63-51 στο 29’45”, 66-54 στο 31′) με τον Κασελάκη να έχει αναλάβει δράση. Άστοχα σουτ, ακόμη και μετά από δεύτερες επιθέσεις, έδωσαν το δικαίωμα στη Μακάμπι να πλησιάσει (69-64 στο 33′) με τον Γιατρά να επαναφέρει τον Έλις και τους Ισραηλινούς να μειώνουν στους δύο (69-67, 33’47”). Έλις και Μπαμπ βοήθησαν τον Προμηθέα να ξεκολλήσει επιθετικά (75-67, 35’16”). Τα επιθετικά ριμπάουντ συνέχισαν να κάνουν ζημιά στους Αχαιούς (77-74, 37′). Μπουρντιγιόν, Χάμιλτον και Ουίλιαμς φρόντισαν με τρία λάθη να βοηθήσουν τους γηπεδούχους (86-74, 38’30”) και στη νίκη με το τελικό 88-77.

Διατητές: Λάτισεβς, Κόλιενσιτς, Ρόσι

Δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77