Σάββατο 24 Μάρ 2018
Δώρο γενεθλίων

Το καλύτερο δώρο για τα αυριανά γενέθλιά του (κλείνει τα 104 χρόνια του) έκαναν οι παίκτες και ο (νέος) προπονητής Βαγγέλης Αγγέλου στον Αρη κόντρα στον Προμηθέα. Οι Κίτρινοι επικράτησε με 68-64 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όχι όσον αφορά την ποιότητα αλλά το σασπένς που είχε στην εξέλιξη του σκορ.

Ο Βαγγελης Αγγέλου που αντικατέστησε τον Παναγιώτη Γιαννάκη, “πλήγωσε” την πρώην ομάδα του, οδηγώντας τους Κίτρινους σε μεγάλη νίκη και βαθιά ανάσα.

Ο Αρης με την αύρα της αλλαγής προπονητή και τον κόσμο να έχει γεμίσει το Αλεξάνδρειο, διατήρησε – έστω και οριακά – το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και μάλιστα στο 11′ προηγήθηκε με 25-21.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Προμηθέα, ο οποίος με σερί 13-4, προηγήθηκε με 34-29 και με ένα απίθανο τρίποντο σε νεκρό χρόνο και μάλιστα πίσω από τη σέντρα του Νίκου Γκίκα πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (40-35).΄Ο γκάρντ των Πατρινών με 8 πόντους και 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μάλιστα εξαιρετικά ποσοστά (7/12) τόσο σε δίποντα όσο και σε τρίποντα.

Οι Πατρινοί ξέφυγαν ακόμα και με επτά (42-35) με δύο βολές του Γκίκα στο 21′, αλλά γενικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα κρατώντας τους Πατρινούς μόλις στους 11 πόντους εκ των οποίων μάλιστα οι δύο τελευταίοι (καλάθι του Χολ) και πάλι στη λήξη του χρόνου.

Ο Γκάρι Μπέλ ήταν ο παίκτης που είχε τραβήξει τους γηπεδούχους, αν και στο 25′ στραβοπάτησε και αποχώρησε αναγκαστικά για λίγα λεπτά. Ενώ παράλληλα ο Αρης είχε βρει λύσεις – στο τρίτο δεκάλεπτο – και από την περιφέρεια.

Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Γκίκας συνέχιζε το βιολί του σε πόντους και ασίστ έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Σταύρο Τουντζιαράκη που είχε ήδη φτάσει τους 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ψυχραιμία όμως των παικτών του Αρη στα τελευταία λεπτά έφεραν τους γηπεδούχους μετά από ώρα μπροστά με έξι πόντους (65-59 στο 1’28”). Και όμως ο Νίκος Γκίκας με νέο τρίποντο μείωσε και πάλι στους τρεις. Ομως έκανε το κρίσιμο λάθος στα 23” χάνοντας τη μπάλα και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64

Άνθρωπος του αγώνα: Ο Γιάννης Αθηναίου αγωνίστηκε 30’32” και είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Ο Προμηθέας Πάτρας υποχρεώθηκε σε 17 λάθη και ήταν από τις βασικές αιτίες της ήττα του στη Θεσσαλονίκη.