Σάββατο 27 Ιαν 2018
Προμηθέας – ΠΑΟΚ 81-68

Νίκη εξαιρετικής σημασίας στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει μια θέση στην πρώτη 4άδα της κανονικής περιόδου της Basket League, πέτυχε ο Προμηθέας. Με εξαιρετική άμυνα και πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, επικράτησε στην Πάτρα του ΠΑΟΚ με 81-68 για την 14η αγωνιστική.

Στο 8-6 η ομάδα του Μάκη Γιατρά, στο ίδιο ρεκόρ εκείνη του Ηλία Παπαθοεδώρου, με τους Πατρινούς ωστόσο να υπερέχουν στην ισοβαθμία, έχοντας νικήσει και στον πρώτο γύρο μέσα στην Πυλαία.

Κυρίαρχος ήταν ο Προμηθέας στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ειδικά στο δεύτερο που περιόρισε την επιθετική δράση του ΠΑΟΚ και ο ίδιος συνέχισε να είναι αποτελεσματικός επιθετικά, έχτισε μια διψήφια διαφορά που άγγιξε ακόμη και το +16 (41-25 στο 15’).

Χολ με 15 και Μιλόσεβιτς με 10 αποτελούσαν σταθερές πηγές πόντων για τους γηπεδούχους, την ώρα που ο δικέφαλος είχε υποπέσει σε οκτώ λάθη. Παράλληλα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπιζε προβλήματα απέναντι στην πολύ καλή άμυνα του αντιπάλου της (πολύ σωστές αλλαγές και πίεση) τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με το κακό 11/25 σουτ εντός παιδιάς.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με τους Γκος και Χαραλαμπόπουλο, όμως κάποιες αμυντικές ολιγωρίες δύο λάθη από τον δεύτερο και τον Κατσιβελη με το σκορ στο 72-62 και τρία λεπτά πριν το τέλος, έκριναν τα πάντα. Ο Προμηθέας με τρίποντο του καυτού Χολ και κάρφωμα του Φαγέ ξέφυγε εκ νέου με 15 πόντους (79-64) και όλα τελείωσαν εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 64-48, 81-68