Κυριακή 28 Ιαν 2018
Στην τετράδα με 2η νίκη επί του ΠΑΟΚ
Στην τετράδα με 2η νίκη επί του ΠΑΟΚΣτην τετράδα με 2η νίκη επί του ΠΑΟΚΣτην τετράδα με 2η νίκη επί του ΠΑΟΚΣτην τετράδα με 2η νίκη επί του ΠΑΟΚ

Στην πρώτη τετράδα του Πρωταθλήματος της STOIXIMAN.GR Basket League επέστρεψε ο Προμηθέας Πάτρας, που πέτυχε διπλή νίκη επί του ΠΑΟΚ! Και νίκησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο «Τόφαλος» με 81-68, έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση, αλλά και διπλασίασε τα φετινά του ροζ φ.α. επί του «Δικεφάλου» του Βορρά (τον είχε νικήσει και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Πυλαία με 79-73), αποκτώντας έτσι μεγάλο αβαντάζ για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία και ενόψει της μάχης των πλέι-οφ.

Οι «Προμηθείς» έφτασαν, πλέον, τις 8 νίκες στην Α1 και ατενίζουν το μέλλον τους με αισιοδοξία, ενώ -για μια ακόμα φορά- οι πατρινοί φίλαθλοι αποτέλεσαν τον 6ο παίκτη της ομάδας, καθώς 3.000 φίλοι του μπάσκετ δημιούργησαν μια ζεστή, μπασκετική ατμόσφαιρα, στηρίζοντας τον Προμηθέα και πανηγυρίζοντας κάθε καλάθι -αλλά και αμυντική προσπάθεια- των παικτών του Μάκη Γιατρά.

Ο Προμηθέας μέσα από τη μεγάλη ευστοχία του από τα 6.75μ. (είχε 7/9 στα πρώτα 12΄ και 8/16 στο τέλος του ημιχρόνου) κατάφερε στην εξέλιξη του α΄ μέρους να επιβάλλει τον ρυθμό του. «Χτυπώντας» παράλληλα τον ΠΑΟΚ στην κούραση του από το παιχνίδι της Τετάρτης στην Τενερίφη με διαρκή «ζον-πρες» κατάφερε να «χτίσει» από νωρίς διαφορές. Μετά το 11-10 του 5΄, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 8΄ με 25-15 πριν κλείσουν το 10λεπτο προηγούμενοι με 26-20. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με σουτ από την περίμετρο να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, όμως δεν ήταν εξίσου παραγωγικός στη β΄ περίοδο. Έτσι η ομάδα του Μάκη Γιατρά εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 στο 12΄ (34-20), στο +15 στο 13΄ (38-23) και στο +16 στο 15΄ (41-25). Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Προμηθέας είχε σαφές προβάδισμα με 48-33.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας στο -9 (48-39 στο 23΄), ήταν φανερό, όμως, πως δεν είχε ενέργεια για να συνεχίσει. Ο Προμηθέας δεν αισθάνθηκε πίεση αφού αντέδρασε, ξέφυγε με 15 στο 27΄ (58-43) κι έκλεισε το γ΄ 10λεπτο με διαφορά που δεν άφηνε αμφιβολίες για τον τελικό νικητή (64-48). Η τελευταία περίοδος δεν άλλαξε κάτι στην εξέλιξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε δύο φορές μέχρι τους 10 (67-57 και 72-62), όμως ο Προμηθέας διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, φτάνοντας πανάξια στο ροζ φ.α.

Αναλυτικά: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – Π.Α.Ο.K. 81 – 68.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33 (ημιχ.), 64-48, 81-68.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 22 (5), Σαλούστρος 10 (2), Λίποβι 11 (2), Μιλόσεβιτς 13 (2), Έλις, Γκίκας 13 (1), Τουτζιαράκης, Φαγιέ 12 (1), Δημάκος.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κατσίβελης 3, Γκος 19 (3), Χαραλαμπόπουλος 7 (2), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι , Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 17, Τζάκσον 4, Τζόουνς 10, Ζάρας.