Κυριακή 21 Ιαν 2018
Προμηθέας – Ολυμπιακός 73-87

Ο Ολυμπιακός έχοντας ως κορυφαίους τον Κάιλ Ουίλτζερ και τον Βασίλη Σπανούλη, αντέδρασε θετικά από τον διασυρμό στην Μόσχα και πέρασε από την Πάτρα, επικρατώντας του Προμηθέα Πατρών με 87-73 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να συνέρχονται, το συγκρότημα του Γιατρά ήταν ένας αξιόμαχος αντίπαλος και το ματς είχε… άγρια ομορφιά με τους Σαλούστρο αλλά και τον Χόλ να είναι ένα εμπόδιο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, το οποίο κάμφθηκε μετά κόπου.

Για την ομάδα του Πειραιά, ο Κάιλ Ουίλτζερ είχε 17 πόντους με 2/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα και ο Βασίλης Σπανούλης 18 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από την μεριά των ηττημένων ο Οκτάβιους Έλις είχε 20 πόντους με 9/15 δίποντα και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 21 πόντους με 6/11 σουτ και 6 ριμπάουντ.

ΕΔΕΙΞΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά έδειξε να ξεπερνάει το δεύτερο σοκ που υπέστη, πριν μερικές ημέρες στη Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7 πόντους (7-14), ελέω των 5 πόντων του Πρίντεζη, ενός τρίποντο του Ρόμπερτς και ένα σουτ από τα 6 μέτρα του Σπανούλη. Οι Πατρινοί δεν θα το άφησαν έτσι αυτό, που ήταν και κάτι σίγουρο εξ αρχής. Ο Ελις ήταν δυνατός στην ρακέτα και μείωσε σε 14-16, για να αφυπνιστεί ξανά ο Ολυμπιακός και να τρέξει ένα 8-0 σερί. Δράστης ο Ρόμπερτς με το δεύτερο τρίποντό του, αλλά και ο Παπανικολάου που με γκολ φάουλ έπειτα από προσωπική ενέργεια, έγραψε το 14-24. Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με εννιά πόντους (17-26).

Εγκλωβισμένος στις… δαγκάνες των «ερυθρόλευκων» ο Προμηθέας και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς έφτασαν την απόσταση στους 13 πόντους (17-30), ενώ ένα τρίποντο του Κάιλ Ουίλτζερ ήταν ο λόγος για το 18-33. Ο Καναδός σέντερ μάλιστα πέρασε… καυτός στο παρκέ και με πέντε σερί πόντους έδωσε +20 στην ομάδα του (18-38) για να έρθει ένα ακόμα τρίποντό του που πραγματοποίησε το 18-43!

Ο Προμηθέας αποφάσισε να παίξει επιτέλους λίγο μπάσκετ, αναθάρρησε και με τον Μιλόσεβιτς για οδηγό, μείωσε σε 25-43, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στους -15 πόντους από τρίποντο του Χολ. Μάλιστα το σερί της ομάδας της Πάτρας πήγε μέχρι και το 15-0 με δράστη και πάλι τον Χόλ αλλά και τον Έλις. Η αμυντική… τρικυμία του Ολυμπιακού, έδωσε λάθος επαναφορά και κλέψιμο στον Μιλόσεβιτς για το 35-43, για να διακόψει τον αέρα του Προμηθέα ο Παπαπέτρου με δύο βολές. Το ημίχρονο βρήκε κερδισμένη απόλυτα την γηπεδούχο ομάδα, με το 36-45 να είναι ο λόγος για να προβληματιστούν ακόμα πιο πολύ στο στρατόπεδο των «ερυθρόλευκων», αφού έκλεισαν το 20λεπτο με 12 λάθη!

ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ

Εντυπωσιακή αμυντική αρχή με τάπες του Πρίντεζη στον Φαγιέ και του Έλις στον Παπανικολάου, με την υπαρχηγό του Ολυμπιακού να σκοράρει για το πρώτο καλάθι του δεύτερου ημιχρόνου και το 36-47. Ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και ένα ακόμα χουκ του Πρίντεζη επανέφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους με τον Σπανούλη να σκοράρει ένα τρίποντο για το 38-55. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έγραψε το 40-58, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου για μειώσουν τη διαφορά στο 50-62 με τους Μιλόσεβιτς και Έλις για να πάμε στην τελευταία περίοδο στο 55-63 και τον Προμηθέα να είναι ακόμα στο παιχνίδι.

Οι Πατρινοί έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα τρίποντο του Γκίκα το ματς έφτασε στο 58-66 αλλά ένα φόλοου του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Ουίλτζερ, έστειλε την απόσταση στους 58-71.

Και πάλι όμως ο Προμηθέας δήλωσε «παρών». Ο Ελις μαζί με τον Σαλούστρο επέβαλλαν το ρυθμό τους και με ένα επιμέρους 7-2 ροκάνισαν τη διαφορά στο 65-73. Το ματς έμεινε εκεί κοντά στους 10 πόντους. Τρίποντο ο Σπανούλης, τρίποντο (με ταμπλό) και ο Λίποβι, και πάλι τρίποντο του Σπανούλη (υπήρξε νωρίτερα ένα φόλοου του Έλις) και το σκορ στο 70-82. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι δεν μπορεί να χάσουν πλέον την επαφή με τη νίκη και πλέον έχουν στο νου τους, μονάχα τον Ερυθρό Αστέρα και την αναμέτρηση του Βελιγραδίου.