Σάββατο 30 Δεκ 2017
Βαθιά ανάσα για τον παθιασμένο Κόροιβο

Ο Κόροιβος επέστρεψε στις νίκες βάζοντας φρένο στις πέντε συνεχόμενες ήττες που είχε, αφού… δάγκωνε σίδερα στον εντός έδρας αγώνα με τον Προμηθέα, κυριάρχησε και νίκησε δίκαια με 78-71, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς στη τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και εντείνοντας τον προβληματισμό τους. Κάρσον και ΝτεΚόζι έστησαν το.. ρεβεγιόν για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, που θα μπει στο 2018 με τους Τράβις Κον και Τζον Φλορβέους στη σύνθεσή του.

Με διαφορετική, εκ των πραγμάτων, στόχευση μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ. Ο Κόροιβος να εκμεταλλευτεί τη δυνατή του περιφέρεια και να πιέσει πολύ τη δημιουργία του αντιπάλου, ο Προμηθέας με ψηλό σχήμα για να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στους ψηλούς και να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι.

Κάρσον και Τουντζιαράκης ήταν εκατέρωθεν οι επιθετικοί πρωταγωνιστές του απόλυτα ισορροπημένου πρώτου δεκάλεπτου, που έληξε με σκορ 17-18, όμως, ο ρυθμός πήγαινε σταδιακά στα μέτρα των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Καλαμπάκου έκλεισαν τους διαδρόμους, έστειλαν τους αντιπάλους σε μακρινά σουτ που όμως ήταν άστοχα, με 2/12 τρίποντα στο ημίχρονο το οποίο έληξε με τον Κόροιβο στο προβάδισμα με 35-31 και κυρίως έχοντας βγάλει από τον ρυθμό του τον Προμηθέα.

O Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με 6-0 και έκανε το 35-37 στο 22’30”, όμως, ο Κόροιβος βρήκε γρήγορα τον καλό αμυντικό του ρυθμό και με σερί 11-3 στα πέντε επόμενα λεπτά, ήταν στο 28′ στο +6, με το σκορ στο 46-40 συνεχίζοντας να έχει αφοπλισμένα τα ατού του αντιπάλου και βλέποντας τον ΝτεΚόζι να δίνει συμπαράσταση στον Κάρσον στη επίθεση. Το δεκάλεπτο έληξε με 51-48 για τον Κόροιβο και προοπτικές μεγάλου ντέρμπι στην τελική ευθεία.

Ο Κόροιβος μπήκε με… το μαχαίρι στα δόντια σ’ αυτή την ευθεία και με σερί 10-0 μέχρι το 33′, έφτασε στο +13, 61-48 και συνεχίζοντας να έχει μπλοκάρει την επιθετική λειτουργία του Προμηθέα. Οι Πατρινοί έπαιξαν σαν τελευταίο χαρτί την πίεσή τους σε όλο το γήπεδο, έφεραν προβλήματα στον Κόροιβο και ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας στο 37’30” σε 70-66!

Η καθοριστική φάση του αγώνα έγινε στο 38’30”, με το σκορ στο 73’67, τον ΝτεΚόζι να κάνει καθοριστικό κόψιμο, να ακολουθεί τεχνική ποινή στον πάγκο του Προμηθέα και όλα να τελειώνουν.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΕΡΙΑ: Ο Τζαχί Κάρσον άργησε λίγο στη σεζόν να βρει τον ρυθμό του, αλλά όταν το έκανε διαρκώς ανεβαίνει. Σήμερα ήταν ο άνθρωπος – οχρήστρα για τον Κόροιβο, οργανώνοντας άψογα, σκοράροντας κατά βούληση (24π.), αλλά προσφέροντας και στα ριμπάουντ (6) και τις ασίστ (3).

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η αμυντική τακτική του Κόροιβοι “έσπρωξε” τον Προμηθέα σε καταιγισμό τρίποντων, αλλά τα ποσοστά του ήταν απογοητευτικά (7/24) και μοιραία η επιθετική του συγκομιδή χαμηλή