Σάββατο 06 Ιαν 2018
Ο Γκίκας “σκότωσε” την ΑΕΚ που έχει… ξεχάσει τα διπλά!

Το ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο καλά κρατούσε, όμως στο δεύτερο μέρος με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, η ΑΕΚ πήρε μία διψήφια διαφορά, αλλά την… έχασε από τον Γκίκα και “αυτοκτόνησε” τελικά χάνοντας ένα δικό της ματς.

Πλέον ο Προμηθέα ξεπέρασε στην βαθμολογία την ΑΕΚ με ρεκόρ 7-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ ο Προμηθέας, αλλά το ματς ήταν ντέρμπι και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 9-7 (στο 5′). Η ΑΕΚ με τον Χάρις να έχει ήδη 6 πόντους ισοφάρισε σε 12-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί για τον Προμηθέα οι Τουντζιαράκης και Μιλόσεβιτς να ήταν “ζεστοί”, όμως η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα, χάρη στην επίθεση της (25-23 στο 13′). Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και ήταν ντέρμπι, με τους Πατρινούς να ισοφαρίζουν σε 30-30 (στο 15′). Η ΑΕΚ “έσφιξε” την άμυνα της, έλεγξε τα ριμπάουντ και προηγήθηκε με 37-35 (στο 18), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-37.

Προμηθέας και Γκίκας για… φίλημα!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με, την ΑΕΚ να κάνει ένα γρήγορο σερί 8-4 και να προηγείται για πρώτη φορά με 9 πόντους (50-41 στο 24′), με τον Χάρις να φτάνει τους 15 πόντους. H διαφορά ανέβηκε και στους 10 πόντους (55-45 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 55-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Γκριν και Σάκοτα με προσωπικούς πόντους, ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-49 στο 32′) και έχρησαν μεγάλο φαβορί την ΑΕΚ. Στο 34ο λεπτό, ο Σάκοτα με ένα σπουδαίο τρίποντο έκανε το σκορ 62-51 και οι φιλοξενούμενοι “αγκάλιασαν” την νίκη. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Έλις δεν το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και οι Πατρινοί μείωσαν σε 64-58 (στο 36), με σερί 7-2.

Στα 2 λεπτά πριν το τέλος, ο Γκίκας με 2/2 τρίποντα ισοφάρισε σε 64-64 και αμέσως μετά με 2/2 βολές έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 66-64 μα συνολικό σερί 11-0! Ο Σάκοτα μείωσε 1 λεπτό πριν το φινάλε σε 67-66 και ο Γκριν αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση, με τον Μιλόσεβιτς να γράφει το 69-66 και να υπογράφει την νίκη της ομάδας του!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκος Γκίκας με 16 πόντους και 4 ασίστ και ο Φαγέ με double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ έκριναν τον νικητή!

Που κρίθηκε: Στο 11-0 σερί του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά του ματς με πρωταγωνιστή τον Γκίκα και στις τραγικές επιλογές της ΑΕΚ στις κρίσιμες στιγμές.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.