Σάββατο 13 Ιαν 2018
Ήττα για τον Προμηθέα στο Λαύριο με 101-87

Το Λαύριο συνεχίζει την παραμυθένια πορεία του στην Α1. Ούτε η έτερη έκπληξη του πρωταθλήματος, ο Προμηθέας, στάθηκε ικανός να σταματήσει την απίθανη ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που επικράτησε 101-87 για τη 12η αγωνιστική, έφτασε τις εννιά νίκες και είναι μόνη στην τρίτη θέση.

Κορυφαίος ο… πρώην του Προμηθέα, ΜακΚένζι Μουρ, που σήμανε την αντεπίθεση από το -9 στη δεύτερη περίοδο και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες. Εξαιρετικοί και οι Γκρέι (14π.), Νίξον (13π., 7 ασίστ), Γουίγκινς (16π., 3 τάπες) και Κακλαμανάκης (10π.). Ο Λάνγκστον Χολ (21π., 5/9 τριπ.) και ο Νίκος Γκίκας (15π., 10 ασίστ) πάλεψαν περισσότερο από τον Προμηθέα που παρασύρθηκε στο ρυθμό των γηπεδούχων.

Το ματς

Ο Προμηθέας κυριάρχησε μετά τα πρώτα πέντε λεπτά και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Εκμεταλλευόμενος τη χαλαρή άμυνα του Λαυρίου και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ άρχισε να ξεφεύγει (13-19). Ο Γκίκας οργάνωνε υποδειγματικά, ενώ ο Μάκης Γιατράς έπαιρνε πράγματα από όλους τους παίκτες του με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει στο +7 (18-25) και η δεύτερη να αρχίσει με τους φιλοξενούμενους στο +9 (18-27) με καλάθι του εξαιρετικού Τουντζιαράκη. Η είσοδος του Μουρ άρχισε να δίνει πνοή στους γηπεδούχους. Ο πολυσύνθετος Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ έμοιαζε να παλεύει μόνος του απέναντι στους Αχαιούς που με φοβερή δουλειά από τον Μιλόσεβιτς και τρίποντο του νέου τους αποκτήματος, Μάρι, έφτασαν στο +9 (29-38) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Κάπου εκεί θαρρείς και το Λαύριο γύρισε διακόπτη, ο ασταμάτητος Μουρ (15 πόντους στη δεύτερη περίοδο) βρήκε συμπαραστάτες τον Κακλαμανάκη και τους υπόλοιπους Αμερικανούς, η άμυνα οδηγούσε τον Προμηθέα σε διαδοχικά λάθη και το ματς ήρθε τούμπα (48-42).

Δίχως να είναι τόσο εντυπωσιακό όσο στο φινάλε του πρώτου μέρους, το Λαύριο είχε την ουσία στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκρέι «ζεστάθηκε» για τα καλά στην αρχή και ο Μέιερ στο τέλος με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους εννιά (66-57). Ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις από τον Χολ, αλλά ήταν φανερά έξω από τον ρυθμό που τον βόλευε και δίχως συγκέντρωση κάνοντας πολλά λάθη. Τα τρίποντα των Λεγκίκα και Μέιερ οδήγησαν την ομάδα του Χρήστου Σερέλη σε διψήφια διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου (72-59) και ακόμη και στο +16 στο τέταρτο δεκάλεπτο (76-60). Ο Γκίκας έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να ξαναβάλει τους Πατρινούς στο ματς (86-77), όμως η άμυνα «αιμορραγούσε» από τις προσωπικές προσπάθειες των Λαμπ και Νίξον που κρατούσαν το Λαύριο σε απόσταση σχετικής ασφάλειας. Το τρίποντο του τελευταίου στο τρίλεπτο πριν τη λήξη (91-78) ουσιαστικά έκρινε οριστικά το παιχνίδι με τη διαφορά να φτάνει και στο +17 (101-84) πριν το τελικό 101-87.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 6, Κακλαμανάκης 10 (4 ριμπ.), Μέιερ 9, Γκρέι 14, Γουίγκινς 16 (4 ριμπ., 3 τάπες), Λεγκίκας 7, Κουζέλογλου, Νίξον 13 (7 ασίστ), Περράκης, Λαμπ 6, Μουρ 20 (7 ριμπ., 5 ασίστ).

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 14 (5 ριμπ.), Γκίκας 15 (10 ασίστ), Φαγέ 7 (5 ριμπ.), Χολ 21, Έλις 2 (6 ριμπ.), Τουντζιαράκης 6 (5 ριμπ.), Σκούφης, Γερομιχαλός 4, Σαλούστρος, Καραΐσκος, Μάρι 8, Μιλόσεβιτς 10 (4 ριμπ.).

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Πουρσανίδης, Δεσλής.