Κυριακή 08 Οκτ 2017
Άντεξε κι έκανε το «μπαμ» στην Πυλαία ο Προμηθέας (pics)
Άντεξε κι έκανε το «μπαμ» στην Πυλαία ο Προμηθέας (pics)Άντεξε κι έκανε το «μπαμ» στην Πυλαία ο Προμηθέας (pics)Άντεξε κι έκανε το «μπαμ» στην Πυλαία ο Προμηθέας (pics)

Ο Προμηθέας Πατρών πέτυχε τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας στην Stoiximan.gr Basket League φεύγοντας με τη νίκη από την έδρα του ΠΑΟΚ με 79-73. Ιστορικό επίτευγμα για τους Πατρινούς που επικράτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους του «Δικέφαλου του Βορρά».

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο έφτασε να προηγείται ακόμα και με διαφορά 18 πόντων (24-42), πριν αυτό κλείσει στο +16 για τους φιλοξενούμενους (42-26) οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (36-57) κι όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μ’ επιμέρους σκορ 23-5, μείωσαν σε 59-62 στο 30′ βάζοντας «φωτιά». Μάλιστα το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε και μπροστά στο σκορ (63-62 με βολή του Κλάσεν), όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας έπαιξε εκπληκτική άμυνα. Μέσω αυτής, αλλά και της ψυχραιμίας που έδειξε στην επίθεση, κατάφερε να φύγει μ’ ένα σπουδαίο «διπλό» αποδεικνύοντας με το «καλημέρα» ότι οι κινήσεις που έγιναν ήταν μελετημένες και με στόχο να διακριθεί ο σύλλογος στη Stoiximan.gr Basket League.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Μουχάμεντ Φαγιέ ήταν ο άνθρωπος ο οποίος οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα στην ιστορική νίκη. Έμεινε στο παρκέ για 34’29” και σε αυτό το χρονικό διάστημα σκόραρε 18 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε κι έξι ριμπάουντ. Κομβική η παρουσία και των Σαλούστρου, Λίποβι και Ρέλεφορντ. Για τους ηττημένους, η τρομερή παρουσία του Όουεν Κλάσεν κάτω από τα καλάθια και το double double με 17 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, δεν ήταν αρκετά. Ο Κέβιν Ντίλαρντ έπαιξε τέσσερα λεπτά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει λόγω μόλυνσης στο μάτι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στο πρώτο ημίχρονο έκανε την… δουλειά ο Προμηθέας. Σε αυτό το κομμάτι είχε δέκα ασίστ για τρία λάθη, τη στιγμή που η αναλογία του ΠΑΟΚ ήταν ακριβώς αντίστροφη. Οι θριαμβευτές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18 ασίστ και 10 κλεψίματα, με τα 16 λάθη στα οποία υπέπεσαν να «καλύπτονται». Από την άλλη, οι ηττημένοι, με δώδεκα τελικές πάσες και 18 λάθη, δεν θα μπορούσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.