Κυριακή 21 Οκτ 2018
Ήττα για τον Προμηθέα με 81-56 από τον Παοκ στην Πυλαία!

Ο ΠΑΟΚ σε έναν αγώνα με αρκετή ένταση και δυναμικές φάσεις επιβλήθηκε 81-56 του Προμηθέα Πάτρας στην Θεσσαλονίκη για την 3η αγωνιστική της Basket League. Είναι η τρίτη φορά που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κερδίζει αγώνα σημειώνοντας 81 πόντους φέτος: Το είχε καταφέρει και πάλι με το Ρέθυμνο στο πρωτάθλημα (81-64) και τον Πανιώνιο στο Κύπελλο (81-69)!

Μετα από ένα πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο οι πόντοι καταγράφονταν με… σταγονόμετρο (7-3 στο 5’40’’), οι δύο ομάδες άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο ΠΑΟΚ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο σε πρώτο πλάνο έφτασε από το 0-3 στο 12-3 (6’45’’) και συνέχισε με το ίδιο βήμα ως την πρώτη διψήφια διαφορά (19-9, 9’10’’).

Ριμπάουντ και η παρουσία του Έλις, καθώς και η ευστοχία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας οδήγησε από το 25-17 (13’40’’) στο 25-23 (16’), αλλά οι λύσεις ήταν και πάλι στα χέρια του ΠΑΟΚ. Αντέδρασε και στην άμυνα ζώνης, βρήκε εύστοχα μακρινά σουτ και έφτασε στο 13 (41-28 στο 19’40’’ και 45-32 στο 21’).

Χρυσικόπουλος και Χάτσερ είχαν χρεωθεί με τρία φάουλ έκαστος ένα λεπτό αργότερα. Οι λύσεις ήρθαν για τους γηπεδούχους λίγο αργότερα με το 45-39 (23’48’’) και τους Γκίκα-Μέιερ να έχουν κι αυτοί πλέον από τρία φάουλ να μετατρέπεται σε 53-39 (28’10’’) και 57-42 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά ως το +28 (79-51, 38’30”) με τέσσερα (!) συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει τη νίκη, την οποία σφράγισε με το τελικό 81-56.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε όλη τη δουλειά για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό: Είχε 14 πόντους με ½ δίποντα, ¾ τρίποντα, 3/3 βολές και 3 ριμπάουντ.

ΕΝΤΑΣΗ: Ο αγώνας είχε αρκετή ένταση από τα πρώτα του λεπτά, ενώ δόθηκαν και τέσσερις τεχνικές ποινές: Μία στον Παπαθεοδώρου, μία στον πάγκο του ΠΑΟΚ, μία στον Ζάρα και μία στον Κασελάκη.

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ: Είναι η τρίτη φορά που ο ΠΑΟΚ κερδίζει αγώνα φέτος με 81 πόντους στο ενεργητικό του!

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τζαφλέρης, Πουρσανίδης Γ.

Δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-42, 81-56