Σάββατο 17 Νοέ 2018
Χολαργός – Προμηθέας 57-69

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στον Χολαργό, είχε σε μεγάλη μέρα τον Ρίον Μπράουν και κατάφερε να φύγει με ένα ακόμα «διπλό» (69-57).

χει πάρει… φόρα και δεν σταματάει πουθενά ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας ταξίδεψε στην Αθήνα, για να αντιμετωπίσει τον Χολαργό και συνέχισε το νικηφόρο σερί της, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 4-2, την ίδια στιγμή που ο Χολαργός υποχώρησε στο 2-4 με το πέρας 6 αγωνιστικών.

Χολαργός-Προμηθέας 57-69: Πέρασε δια χειρός Μπράουν (photos)

Ο Ρίον Μπράουν ήταν ο παίκτης που «ξεκλείδωσε» την άμυνα της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, όντας ο ηγέτης των Πατρινών με 19 πόντους, έχοντας βοήθειες από τον Ολεκσάντρ Λίποβι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Από τον Χολαργό ξεχώρισε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (12 πόντοι), όμως η δική του καλή εμφάνιση δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι, καθώς μέτρησαν 2/22 τρίποντα!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα αγώνα ήταν ντέρμπι, με τον Χολαργό να μένει κοντά στο σκορ. Ο Προμηθέας, όμως βρήκε λύσεις από τον Λίποβι και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, για το 15-19 της πρώτης περιόδου. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, για τους Πατρινούς, στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Λίποβι βρήκε συμπαραστάτες στο πρόσωπο των Γκίκα και Μπράουν και η διαφορά αυξήθηκε (18-30, 15′).

Ο Γιάνκοβιτς με προσωπικές προσπάθειες μάζεψε τη διαφορά, για τους γηπεδούχους (32-36, 19′). Το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως άνηκε στον Ρίον Μπράουν. Ο Αμερικανός με προσωπικές προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά, για το 32-41 του πρώτου μέρους, χαρίζοντας και ένα από τα highlight της αγωνιστικής!

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα, με τον Μπράουν να δίνει λύσεις και να κρατά σε θέση ισχύος την ομάδα του. Ο Χολαργός δεν μπορούσε να πλησιάσει και η διαφορά παρέμεινε στα χέρια των φιλοξενούμενων για το 46-54. Στο τέταρτο δεκα΄λεπτο ο Χολαργός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι Πατρινοί κράτησαν τον έλεγχο και δίχως να δυσκολευτούν κατάφεραν να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη, ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69.