Τετάρτη 10 Οκτ 2018
O Προμηθέας έγραψε ιστορία με νίκη στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ!

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα μπάσκετ του Προμηθέα  νίκησε πριν λίγο με 93-84 την Οστάνδη για την  για την 1η αγωνιστική της φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ, και έγραψε ιστορία αφού συνδύασε με νίκη το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο ήταν καλύτερη από εκεί και πέρα, πήρε προβάδισμα και οδηγούσε στο σκορ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 53-43 στο ημίχρονο.Οι Βελγοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 58-58 αλλά μέχρι εκεί αφού η τριπλέτα Μπραουν, Λίποβι, Μειερ και  μαζί τους ο Γκίκας έκαναν πολύ καλή δουλειά ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα  (66-60). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια ακόμα προσπάθεια, μείωσαν σε 69-70 στο 33΄, αλλά οι Πατρινοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις και με 3 τρίποντα έκαναν το 71-78 στο 35’ και  με καλό μπάσκετ έφτασαν εύκολα στη νίκη με 93-84.

Κορυφαίος για την Πατρινή ομάδα ο Μπράουν με 21 πόντους , ακολούθησαν οι Μειερ με 14 και  Γκίκας με 13 πόντους ενώ  ο Λίποβι με 11  ήταν πολύ ουσιαστικός. .

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43 (ημιχ.), 65-68, 84-93.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ( Γιατράς): Γερομιχαλός 2, Ελις 10, Σαλούστρος 7, Λίποβι 11 (1), Γκίκας 13 (2τρ., 7 ασ.), Χολ 2, Κασελάκης 5 (1), Τσαϊρέλης 8, Μπράουν 21 (2), Μέιερ 14 (4) και Μαντζούκας.