Σάββατο 27 Οκτ 2018
Ελισ-ε τα… μάγια ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας… της Ευρώπης, έκανε την εμφάνισή του και στην Basket League. Οι μουδιασμένες εμφανίσεις των τριών πρώτων αγωνιστικών πέρασαν στην ιστορία, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και να νικάει δίκαια την ΑΕΚ με 79-69. Τρομερή εμφάνιση στο σημείο όπου έγειρε η πλάστιγγα από τον Οκτάβιους Ελις, άλλο ένα μεστό παιχνίδι από τον Λεωνίδα Κασελάκη που ήταν ο πρώτος σκόρερ, το προβληματικό της πρόσωπο παρουσίασε η ΑΕΚ.

Ο ορισμός του ισορροπημένου ημιχρόνου ήταν το πρώτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, να έχουν ίδια στατιστικά, να παίζουν το ίδιο στιλ και το 37-40 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια να διαμορφώνεται με σουτ λίγο μετά το κέντρο του Σαντ- Ρος στην εκπνοή. Ο Ματσιούλις ήταν το πρόσωπο που ξεχώριζε σε αυτό το διάστημα οδηγώντας την ΑΕΚ με 13 πόντους.

Η ΑΕΚ δυνάμωσε την άμυνά της στις αρχές του δεύτερου μέρους, είχε σωστές επιθέσεις και προηγήθηκε με 46-39 στο 22′, αλλά ο Προμηθέας έχει βάθος στον πάγκο που του επιτρέπει να βρει λύσεις. Βελτίωσε κι αυτός την άμυνά του, ο Χολ του έδωσε την επιθετική ώθηση, οι επιθέσεις έγιναν πιο ροθολογικές και στο 28′ βρέθηκε στο +3, 57-54. Το δεκάλεπτο έληξε με 57-56 και η εικόνα των 30 λεπτών οδηγούσε προς φινάλε θρίλερ.

Ο Προμηθέας με το… χαρτί Ελις να εμφανίζεται και να κυριαρχεί στους αιθέρες, έφτασε στο +5, 61-56 στο 31′, βρήκε και τα τρίποντα που του είχαν λείψει μέχρι εκείνο το σημείο μαζεμένα και στο 35′ έφτασε σε διψήφια διαφορά, 71-61, έχοντας πλέον την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Εκεί και την κράτησε, παίζοντας μυαλωμένα μέχρι τέλους και πανηγυρίζοντας μαζί με τον κόσμο του που γέμισε για μια ακόμα φορά το γήπεδο.

ΣΚΙΑΧΤΡΟ: Μπορεί να ήταν τέταρτος σκόρερ της ομάδας του, μπορεί να μην είχε την διάρκεια του Κασελάκη μέσα στο ματς, όμως ο Οκτάβιους Ελις ήταν αυτός που άλλαξε την ορή του αγώνα στην τρίτη περίοδο κυριαρχώντας κυρίως κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ, μαζεύοντας ριμπάουντ και δίνοντας επιθέσεις που έφεραν διαφορά και ψυχολογία στον Προμηθέα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι στην μεγαλύτερή του διάρκεια, τα 8 λάθη των γηπεδούχων έναντι 15 των φιλοξενούμενων ήταν ένα καταλυτικό στοιχείο για την εξέλιξή του.