Πέμπτη 01 Νοέ 2018
4x4 για τον ασταμάτητο Ευρωπαίο Προμηθέα με νέα νίκη με 80-72 επί της Μπεσίκτας
4x4 για τον ασταμάτητο Ευρωπαίο Προμηθέα με νέα νίκη με 80-72 επί της Μπεσίκτας4x4 για τον ασταμάτητο Ευρωπαίο Προμηθέα με νέα νίκη με 80-72 επί της Μπεσίκτας4x4 για τον ασταμάτητο Ευρωπαίο Προμηθέα με νέα νίκη με 80-72 επί της Μπεσίκτας

Η Πάτρα συνεχίζει να γιορτάζει και να ονειρεύεται με τον Προμηθέα της μετά από μια -ακόμη- μαγική ευρωπαϊκή βραδιά. Ο Προμηθέας επικράτησε με 80-72 της Μπεσίκτας μέσα στο «καυτό» Τόφαλος, πετυχαίνοντας την 4η νίκη του και συνεχίζει αήττητος στην κορυφή του 4ου Ομίλου του Basketball Champions League (μαζί με την Βίρτους Μπολόνια), ενώ έχει ήδη δημιουργήσει διαφορά 3 νικών από τις ομάδες που είναι στην 5η θέση. Μάλιστα, η πατρινή ομάδα έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που νικάει την Μπεσίκτας στο BCL, μετά από 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ.

Ο Προμηθέας, που έχασε τον Έλις στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σταθερά μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς, όμως, να μπορεί ν’ αποσπαστεί στο σκορ. Τελικά, «καθάρισε» το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, όπου αποδείχθηκε πιο συγκεντρωμένος, ενώ ευστόχησε και σε «μεγάλα»με Γκίκα (κυρίως) και Μπράουν.

Αναλυτικά: PROMITHEAS PATRAS vs BESIKTAS SOMPO JAPAN 80 – 72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32 (ημιχ.), 53-52, 80-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (2 τρ,, 8 ρ., 3 ασ., 2 κλεψ), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1τρ., 6 ρ.), ΣαλούστΡος 7 (1τρ., 9 ρ.), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3τρ., 7 ασ.), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινγκ 7 (1), Μπούβα 18 (8 ρ.), Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2τρ., 8 ασ.), Σιπάχι 2 (5 ασίστ), Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2