Τρίτη 17 Σεπ 2019
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ : Με τρο δεξ΄ί στην πρεμιέρα των Μαυσκουφειων  - 84-80 τον Ιωνικό

Ο  Προμηθέας νίκησε τον Ιωνικό, στο πλαίσιο του τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης»  στο κλειστό της ΧΑΝΘ με 84-80.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τον Ιωνικό να στέκεται εξαιρετικά απέναντι στους δευτεραθλητές Ελλάδας, όπως δείχνει το υπέρ των Νικαιωτών 40-45 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πήρε τα ηνία του ματς και με ένα επιμέρους 25-17, προηγήθηκε με 65-62 στο 30’, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης (84-80).

Αγραβάνης με 15 πόντους και Κασελάκης με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Πατρινών, ενώ για τον Ιωνικό, ο Μπαρτ είχε 22 πόντους, ο Τζόουνς 20 και ο Χαραλαμπόπουλος 12.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 40-45, 65-62, 84-80

Απόλλων Π (Γιατράς): Φίλερ 11, Μπόγρης 2, Κατσίβελης 3, Χολ 6, Μαντζούκας 2, Λόουρι 9, Κασελάκης 14, Λίποβι 5, Μπαμπ 9, Έλις 8, Αγραβάνης 15.

Ιωνικός (Κουφός): Τζόουνς 20, Χαραλαμπόπουλος 12, Μπαρτ 22, Στιθ 7, Κώττας 3, Λόρενς 8, Σάφτενααρ 5, Τοπάλι 3.