Παρασκευή 12 Φεβ 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  ΠΑΤΡΩΝ : Πανηγυρικά στον τελικό 69-76 "απόδραση" στην παράταση (60-60 κ.α.) απο την Πυλαία
Σε ένα ματς - θρίλερ, ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στην παράταση με 76-69 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Πατρινών ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 24 πόντους με 8/8 βολές, 5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 ριμπάουντ αλλά και 3 κλεψίματα. Παίκτης - κλειδί για τους φιλοξενούμενους ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα σουτ ψυχολογίας στο έξτρα πεντάλεπτο και έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές με το σκορ να έχει αρκετές διακυμάνσεις, με τους Πατρινούς να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά με +7 (11-18) με συνεχόμενα καλάθια του Ανδρέα Χριστοδούλου. Το πρόβλημα στην περιφέρεια του ΠΑΟΚ ήταν εμφανές, με τον Άρη Λυκογιάννη να ψάχνει λύσεις για να διορθώσει την επιθετική εικόνα της ομάδας του. Με το που πάτησε παρκέ ο Σαγκαμπά Κονατέ όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπους να απειλήσουν, έριξαν τη διαφορά, δίχως όμως να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Πατρινοί απάντησαν έξω από τα 6μ75 (με Γιαννόπουλο και Φορντ), παρότι σούταραν με άσχημα ποσοστά και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (24-33), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (29-35).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο από εκεί που άφησαν στο πρώτο εικοσάλεπτο, καθώς ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 9 πόντους, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τζέριαν Γκραντ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας έβρισκε ευκολότερα πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, έτρεξε ένα 8-0 σερί και ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέβασε για πρώτη φορά την τιμή της διαφορά στο +10 (36-46).

Από εκεί και πέρα, μετά από τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη, οι παίκτες του Δικεφάλου αντέδρασαν και με τους Ζερμέιν Λοβ και Μάλκολμ Γκρίφιν να σκοράρουν κατά ριπάς, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-2 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολλή ώρα (50-48).

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, με τον Προμηθέα να παίρνει πόντους από την γραμμή των βολών και να διατηρεί μία μικρή, αλλά σημαντική διαφορά, της τάξεως του +5. Ο Μπο Μπιτς πέτυχε ένα μεγάλο σουτ, ο Γκρίφιν συνέχιζε να σκοράρει, έκανε το 60-60, ο Προμηθέας αστόχησε στην τελευταία επίθεση με τον Τζέριαν Γκραντ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Πατρινοί βρήκαν δύο πολύ μεγάλα σουτ ψυχολογίας από τον Δημήτρη Αγραβάνη (το ένα με ταμπλό), ακόμη ένα από τον Τζέριαν Γκραντ λίγο αργότερα και έστειλαν τη διαφορά στο +8 (66-74) με ενάμιση λεπτό για το τέλος. Κάπως έτσι, ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη νίκη (69-76) και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Μάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60κ.α., 69-76παρ.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λαβ 20 (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 21 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσαλμπούρης 2 (4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5 (4 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6 (7 ριμπάουντ), Τζεράι Γκραντ 6 (10 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (5/6 βολές), Έβανς 6 (4 ασίστ), Αγραβάνης Δ. 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ

Τα ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 19/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 13/17 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/37 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 21/26 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 μπλοκ.