Τετάρτη 21 Νοέ 2018
Προμηθέας-Μπολόνια 85-95: Πάλεψε, αλλά στο τέλος «λύγισε» ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας πάλεψε απέναντι στην Μπολόνια, όμως παρά την απίθανη προσπάθεια στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, με τους Ιταλούς να επικρατούν με 95-85 στην Πάτρα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η διαιτησία δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλή, με αποκορύφωμα την αποβολή του Μάκη Γιατρά, στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο, όμως στο τέλος ο Προμηθέας έφτασε αρχικά στην ισοπαλία (72-72 32') και -1 (79-80), όμως σε εκείνο το σημείο η Βίρτους έτρεξε ένα μεγάλο σερί και "καθάρισε" το ματς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Παρόλα αυτά στο τέλος η Μπολόνια πάτησε γκάζι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-27,

Οι Ιταλοί έφτασαν στους 9 πόντους την διαφορά (25-34 14’), δείχνοντας πως πλέον έχουν τον έλεγχο. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και μείωσαν στους 4, όμως ένα ακόμα ξέσπασμα ήταν αρκετό για να πάρει η Μπολόνια στο ημίχρονο με +8, 39-47.

Με ένα επιμέρους 8-2, ο Προμηθέας έφτασε στους +2 (47-49 22’), όμως από εκείνο το σημείο τα πολλά διαιτητικά λάθη «χάλασαν» το μυαλό των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήωσαν το δεκάλεπτο στο -7 και χωρίς τον Μάκη Γιατρά στον πάγκο, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Ένα 7-0 του Προμηθέα έφεραν το παχνίδι στο 70-70 (32’), ενώ στη συνέχει (79-80) είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά, όμως ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε 2 βολές. Από εκείνο το σημείο και μετά η Βίρτους πάτησε γκάζι και ανέβασε την διαφορά και… καθάρισε το παιχνίδι. Τελικό σκορ 85-95 και οι Ιταλοί στο 7-0.

Δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95.

Μεγαλύτερη διαφορά: Η Μπολόνια έφτασε ακόμα και στο +12 λίγο πριν το τέλος.

On Fire: Ο Πιερο Αραντόρι είχε 23 πόντους με 4 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Ο Κβάλε είχε 16 και ο Πάντερ 13 για την Μπολόνια, ενώ από την άλλη ο Τσαϊρέλης είχε 21 και ο Σαλούστρος 16 με 10 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: το 11-0 της Βίρτους στο τέλος που έκανε 79-80 79-91 άλλαξαν τα πάντα για στο παιχνίδι.