Κυριακή 09 Σεπ 2018
Δεύτερη φιλική νίκη για Προμηθέα

Ακόμα μια φιλική αναμέτρηση έδωσε ο Προμηθέας Πατρών επί κυπριακού εδάφους στην οποία αναδείχθηκε νικητής κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας επικρατώντας με 89-83.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά που την νέα αγωνιστική σεζόν θα ριχτεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στην ευρωπαϊκή μάχη με την συμμετοχή της στο Basketball Champions League κατάφερε να σημειώσει την δεύτερη νίκη της σε φιλικά παιχνίδια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ διαμορφώθηκε στο 25-17 ενώ στο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες μετρούσαν 41 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ΑΕΚ Λάρνακας και Προμηθέας βρέθηκαν με έναν πόντο διαφορά και το σκορ στο 60-61. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το τελικό 83-89.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο με τους τους Κασελάκη, Σαλούστρο και Μέιερ ισορρόπησε το παιχνίδι και οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το φινάλε.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Τσαϊρέλης και Λαναράς λόγω ενοχλήσεων κι ο Λίποβι ο οποίος έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Ουκρανίας για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ του 2019 ενώ για πρώτη φορά αγωνίστηκε κι ο Κατσίβελης.

Για τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι: Κασελάκης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, Σαλούστρος με 19 πόντους, 4 ριμπαόυντ, 3 ασίστ και Μέιερ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Κούκουρης): Κούνας 11 (3τρ., 6ρ.), Πέτροβιτς 12 (2), Σκίφιτς 5, Ρέλεφορντ 4, Ντέιβις ΙΙ 18 (8/13 δίποντα, 7 ρ.), Μπιγκς 8 (1), Σιζόπουλος, Κουμής, Παντέλη 2, Βάιναλς 21 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης, Γκίκας 5 (5 ασ.), Γερομιχαλός 4 (5ρ.), Έλις 4, Μαντζούκας, Μπράουν 6, Παρκς 6, Σανδραμάνης 3 (1), Χολ 7 (5 ασ.), Κασελάκης 22 (2), Σαλούστρος 19 (2), Μέιερ 13 (1τρ., 4ασ.).