Πέμπτη 10 Δεκ 2020
7days EURO CUP Οδυνηρή ηττα απο την  Τσεντεβίτα για τον Προμηθέα  77-73
Προμηθέας ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα στη Λιουμπλιάνα (77-73) και αποκλείστηκε από το Top 16 του EuroCup. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα δύο τελευταία παιχνίδια του ομίλου για την ελληνική ομάδα.
facebook_logoSharetwitter_logoTweet
ΟΠρομηθέας ταξίδεψε από τη Γαλλία στην Σλοβενία, ξέροντας πως η μονομαχία με την Τσεντεβίτα είναι "ζωής και θανάτου". Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρέθηκαν στο +15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν όμως στο φινάλε (77-73), για να μπει τέλος σε κάθε ελπίδα πρόκρισης στο Top 16 του EuroCup. Η αμυντική καθίζηση στο τρίτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη στο ίδιο διάστημα αποδείχθηκαν άλυτο πρόβλημα για τον Προμηθέα, ο οποίος πάντως μπορούσε στο φινάλε να πάρει το διπλό.

Το τρίποντο που επιχείρησε όμως ο Ίαν Μίλερ στα 5'' για το τέλος κατέληξε στο σίδερο, με τον Έντο Μούριτς να "κλειδώνει" την σλοβενική νίκη με 2/2 βολές αμέσως μετά.

Κάπως έτσι, πήγε μάλιστα στράφι η εντυπωσιακή εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με τριπλ νταμπλ. Ο διεθνής πόιντ γκαρντ είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 39'56'' συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άσχημα ποσοστά το παιχνίδι, είχαν 6/21 σουτ και 4 λάθη μέχρι το 6' οπότε κι ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι. Με 5/5 σουτ στις επόμενες κατοχές, η ελληνική ομάδα κατάφερε να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα (9-21 στο 9'), με τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Ανδρέα Χριστοδούλου να κάνουν τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπους να απειλήσουν το καλάθι, από την στιγμή που παρέμεναν ασυνεπείς από τα 6μ75. Μέχρι το +14 (15-29 στο 14') του Προμηθέα, η ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς είχε 1/10 τρίποντα. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο Κέντρικ Πέρι για να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση, τότε η διαφορά θα είχε ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Όπως και να έχει το +9 (32-41) με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια ο Προμηθέας ήταν μια καλή διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό όμως για την ελληνική ομάδα, η οποία έχασε εντελώς τον ρυθμό της, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Με 5/13 σουτ και 7 λάθη, ο Προμηθέας είδε τους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεσή τους, με κορυφαίο παίκτη τον Γιάκα Μπλάζιτς.

Ο πρώην παίκτης της Μπασκόνια και του Ερυθρού Αστέρα ήταν αυτός που ηγήθηκε για την ανατροπή, με τον Κέντρικ Πέρι να παίρνει την σκυτάλη στο τέταρτο δεκάλεπτο και να διατηρεί την ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς σε θέση οδηγού. Σαν να μην έφταναν αυτοί, ήρθε κι ο -πρώην του Προμηθέα και του Παναθηναϊκού- Ρίον Μπράουν να βάλει δύο μεγάλα σουτ για το +2 (69-67) στο 35ο λεπτό του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, όλα πήγαιναν κατοχή με κατοχή. Ο Κέντρικ Πέρι έβαλε πέντε σερί πόντους για το +5 (74-69) της Τσεντεβίτα στα 1'20'' για το τέλος, η ελληνική ομάδα μείωσε στον πόντο όμως και είχε τη δυνατότητα με τον Ίαν Μίλερ να πάρει τη νίκη. Το τρίποντό του κατέληξε όμως στο σίδερο (στα 5'' για το τέλος), ο Έντο Μούριτς έβαλε δύο βολές αμέσως μετά και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η προσπάθεια του Προμηθέα για πρόκριση στο Top 16 του EuroCup.

Διαιτητές: Μπισάνγκ - Σίλβα - Πεεράντι.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-41, 59-55, 77-73.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Γκόλεματς): Πέρι 24 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/5 βολές), Χόπκινς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μούριτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ούκιτς 2, Μπλάζιτς 18 (4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χότζιτς 3 (1), Τζόουνς (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 17 (7/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γκάρετ 11 (1), Φαγιέ 3 (1/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Μάντζαρης 12 (3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Μίλερ 16 (4/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντίσεβιτς.

Ομαδικά στατιστικά - Τσεντεβίτα: 21/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 8/13 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 20/30 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ (33+3), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου στο "Δημήτρης Τόφαλος" με την σλοβενική ομάδα να ολοκληρώνει έτσι την παρουσία της στη regular season, την ώρα που ο Προμηθέας έξι μέρες αργότερα θα δώσει το εξ αναβολής παιχνίδι του με την Μπούρσασπορ, επίσης εντός έδρας.