Η ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε στο χθεσινό (27/2) της παιχνίδι στην Basket League με τον Προμηθέα στην Πάτρα, αλλά όπως όλα δείχνουν τίθεται σε σοβαρή αμφιβολία και το Τετάρτης (3/3) με την Νίζνι για το BasketBall Champions League.

Έτσι, μετά τα δυο διαπιστωμένα κρούσματα, στα τεστ στα οποία υποβλήθηκαν άπαντες στην ΑΕΚ το πρωί της Κυριακής (28/2), παρουσιάστηκε ακόμη ένας θετικός παίκτης στον κορονοϊό, με αυτό να είναι το τρίτο κρούσμα μέσα σε λίγες ημέρες.

Στην Ένωση θα υποβληθούν και αύριο (Δευτέρα, 1/3) σε νέα τεστ, ενώ οι προπονήσεις έχουν διακοπεί.

ΝΙΚΗ ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ
Σε ένα ματς-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 91-88 την Λάρισα στο κλειστό της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και έφτασε τις επτά νίκες στην εφετινή Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μάλκολμ Γκρίφιν που με double-double (13π, 11ασ.) βοήθησε τον «Δικέφαλο του Βορρά» να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τον κάμπο. Συγκινητικός ο Τζέρι Σμιθ (27π.)για τους γηπεδούχους, καθώς έβαλε δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο λεπτό, οδηγώντας το ματς στον έξτρα χρόνο.
ΑΛΩΣΕ ΤΟ ΙΒΑΝΩΔΕΙΟ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ
Ο Ιωνικός ήταν κατά κύριο λόγο ανώτερος στην αναμέτρηση κόντρα στον Ηρακλή, έπαιξε καλύτερο μπάσκετ, έλεγξε τον ρυθμό και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη (24 πόντοι) και Βασίλη Τολιόπουλο (16 πόντοι, 7 ασίστ), πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή (75-78).