Παρασκευή 22 Ιούν 2018
Πρεμιέρα με ήττα στο φινάλε για τους παίδες του Προμηθέα

Την ήττα από τον Πανιώνιο με 72-74 γνώρισε η Παιδική ομάδα του Προμηθέα στην πρεμιέρα του 45ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων. Το παιχνίδι κρίθηκε από ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα 2΄΄ πριν την λήξη, με τον Κουμαντάρο του Πανιωνίου να ευστοχεί σε 2 βολές, ενώ ο Μαράτος βρήκε σίδερο σε τρίποντο στην εκπνοή.

Νωρίτερα, 6΄΄ πριν το φινάλε ο εκπληκτικός Μαντζούκας (που τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους και 20 ριμπάουντ, με 12/15 εντός πεδιάς) είχε ισοφαρίσει με τρίποντο.

Το παιχνίδι φάνηκε πως θα είναι ντέρμπι από την αρχή, αφού και οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, χωρίς κάποια να μπορεί ν' αποσπαστεί στο σκορ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-8 στο πέμπτο λεπτό, αλλά η απάντηση των Πατρινών, μετά το τάιμ-άουτ του Ανδρέα Κεσαπίδη ήταν άμεση, καθώς με σερί 1-9 προηγήθηκαν 14-17.Ο Πανιώνιος ξαναπήρε προβάδισμα με 26-22 στο 15΄, όταν και συνέβη η φάση που σημάδεψε το 2ο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας έχασε από τραυματισμό τον Μοίραλη. Παρ' όλα αυτά όμως οι Αχαιοί ισοφάρισαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου σε 36-36.

Λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι «κυανέρυθροι» (που σούταραν ως εκείνη την στιγμή 3/25 τρίποντα) εμφανίστηκαν πιο εύστοχοι και σούταραν ως το φινάλε 5/10 τρίποντα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν για πρώτη φορά με έξι (52-46) και στο 33΄ με 9 (59-50).

Ο Προμηθέας, όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με οδηγούς τους Μαντζούκα και Καφέζα μείωσε σε 59-57 και σε 67-65 δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Μπαμπάτσικο ξανάδωσε διαφορά πέντε πόντων στους «Πάνθηρες», ενώ ο Αλαφοδήμος με βολές έκανε το 70-67.

Ο Νάνος με μία βολή έγραψε το 71-67 και ο Καφεζάς με άλλες δύο μείωσε στο καλάθι, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος. Η βολή του Νουρτσελλάρι έγραψε το 72-69 για ν' ακολουθήσει το φινάλε που περιγράψαμε στην εισαγωγή του άρθρου: ο Μαντζούκας με τρίποντο ισοφάρισε και ο Κουμάνταρος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές (μετά από αμφισβητούμενο φάουλ) καθώς ο Μαράτος αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα, που βρήκε τους κυανέρυθρους νικητές, να πανηγυρίζουν την 1η τους νίκη.