Κυριακή 13 Ιαν 2019
Προμηθέας – Ολυμπιακός 77-80: Πέρασε από την Πάτρα με σούπερ Μπόγρη

Ο Ολυμπιακός το έκανε… θρίλερ στο τέλος, αλλά πήρε τη νίκη επί του Προμηθέα έχοντας για κορυφαίο τον Γιώργο Μπόγρη (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπόγρη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι ζεστά, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 0-4, αλλά η απάντηση του Προμηθέα ήταν εντυπωσιακή. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 13-4 στο 4′, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα με τους Κατσίβελη, Μπράουν και Λίποβι. Ο Ντέιβιντ Μπλατ ανακάτεψε στη συνέχεια την τράπουλα του (Μάντζαρης, Σπανούλης, Τουπάν, Τίμα στο «4» και ΛεΝτέι), με τον αρχηγό των «ερυθρολεύκων» να δίνει ώθηση στην ομάδα του. Στο 9′ μείωσε την διαφορά στο σκορ σε 19-13, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βγάζοντας αρκετές συνεργασίες στο παρκέ. Ο Προμηθέας στο 11′ έφερε την διαφορά στο +10 (27-17), αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον δραστήριο Παπανικολάου και τον εξαιρετικό Μπόγρη, έφεραν το σκορ στα ίσα (29-29) στο 15′. Ο Σπανούλης έδινε μεγάλη ώθηση τόσο στο σκορ, όσο και στην δημιουργία, με τον Γκος να φέρνει τους Πειραιώτες στο +4 (33-37) στο 19′, με το 35-41 (12-24 η περίοδος) να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +9 (37-46) στο 23′, ο Μπόγρης έφτασε τους 10 πόντους στο ματς, ενώ ακολούθως ο Τουπάν εκτόξευσε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +10 (45-55) στο 28′. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 52-57, με τους Πατρινούς να ροκανίζουν την διαφορά με τους Έλις και Λίποβι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον «καυτό» Σπανούλη με νέο τρίποντο να διατηρεί την διαφορά στο +10 (59-69) στο 35′. Oι Πειραιώτες άρχισαν να πατούν… γκάζι, φέρνοντας την διαφορά και στο +14 (59-73) με τον ΛεΝτέι. Ο Προμηθέας άρχισε να πιέζει στην άμυνα σε ολόκληρο το γήπεδο και έφερε αποτέλεσμα, καθώς με τον Λίποβι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 72-77 στο 1’18» πριν το τέλος. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέχεια αναλώθηκαν σε λάθη, παρουσίασαν τάσεις… αυτοκτονίας, με τον Λίποβι με τρίποντο να πλησιάσει σε 75-77 στο σκορ. Στα 16» πριν το τέλος, ο αρχηγός των Πειραιωτών πήγε στις βολές. Στάθηκε ψύχραιμος, βάζοντας και τις δύο (75-79). Στην επόμενη φάση, ο Μέιερ αστόχησε από την περιφέρεια, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο τέλος στην επιρκάτηση με σκορ 77-80

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80