Τρίτη 15 Ιαν 2019
Μπεσίκτας – Προμηθέας 96 – 74

Η Μπεσίκτας επικράτησε του Προμηθέα με 96-74

Ο Προμηθέας έχασε με 22 πόντους από την Μπεσίκτας αλλά και τη διαφορά της πρώτης αναμέτρησης

Η Μπεσίκτας σούταρε 16/29 τρίποντα και επικράτησε του Προμηθέα με 96-74 για την 11η αγωνιστική του BCL, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας στην Πάτρα. Καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών άρχισε τον αγώνα με 5/11 σουτ εντός πεδιάς (3/6 δίπ., 2/5 τρίπ.) κόντρα στην Μπεσίκτας που πίεσε εξ αρχής σε όλο το γήπεδο και προηγήθηκε 13-12 στο 6’34» με τον Φιλ Πρέσι, υποχρεώνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει timeout. Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 16-21 έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Παρκς και Κατσίβελη με 8 πόντους έκαστος, μοιράζοντας 8 ασίστ και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως, ο Μπούβα μείωσε σε 25-32 στο 14′ σημειώνοντας το πρώτο εύστοχο δίποντο της Μπεσίκτας στον αγώνα έπειτα από το αρχικό 0/7 ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 7 σερί πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-35, 14’52»)!

Ο Κατσίβελης σκόραρε για το +12 (27-39) στα 3’35» για το ημίχρονο ωστόσο  ο Προμηθέας έχασε τον ρυθμό του στην άμυνα και την επίθεση, δίνοντας ανοιχτά σουτ στους Τούρκους που μείωσαν σε 38-42 και πήγαν στα αποδυτήρια σουτάροντας 8/16 τρίποντα! Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε… καταστροφή για τους φιλοξενούμενους. Η Μπεσίκτας τιμώρησε όλα τα λάθη των Πατρινών, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με 58-45 στο 25’03» κάνοντας επιμέρους σκορ 20-3! Η ομάδα του Γιατρά έψαχνε τρόπο να ξαναμπεί στο ματς με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 67-57, εκεί όπου ο Προμηθέας μέτρησε 6/15 σουτ εντός πεδιάς. Η τελευταία περίοδος άρχισε με σερί 8-0 για τους Τούρκους (75-57, 33’01»), ο Πρέσι πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα για το 84-67 στο 37′ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 96-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74.