Κυριακή 10 Μάρ 2019
Ο Προμηθέας αγχώθηκε αλλά νίκησε στην παράταση το Ρέθυμνο

Αν και αγχώθηκε η ομάδα του Προμηθέα ξεπέρασε τις απουσίες της και νίκησε εντός έδρας με 86-81 το Ρέθυμνο για τη 18η αγωνιστική της Basket League και παραμένει στο κόλπο για την τετράδα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Μπράουν και Χολ και τον Τσαϊρέλη που έχει πυρετό (στην θέση τους οι Σανδραμάνης, Λαναράς και Μαντζούκας) και παρότι έχασε την ευκαιρία να πάριε τη νίκη στην κανονική περίοδο με το άστοχο τρίποντο του Σαλούστρου το ματς έληξε ισόπαλο 78-78 και πήγε στη παράταση.Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έφτασε στη νίκη με 86-81 με  πρωταγωνιστές τους Σαλούστρο (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Παρκς (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Κασελάκη (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ).