Σάββατο 21 Δεκ 2019
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ :"Απ'όδραση" με διπλό στην παράταση επι του ΠΑΟΚ 86-90 ( 76-76 Κ.Α)
Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Προμηθέας Πάτρας με επική ανατροπή νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία με 90-86 (κ.α. 76-76), έχοντας κορυφαίο τον Τσέιζ Φίλερ.

Αυτό το διπλό φέρνει ξανά το σύνολο του Μάκη Γιατρά μόνο του στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 9-3, ενώ αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη η οποία πλέον έχει μπλέξει για τα καλά, καθώς συγκατοικεί στην τελευταία θέση με τον συμπολίτη Άρη και τη Λάρισα. Η τελευταία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (22/12) την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου τους που έδωσε δυναμικό «παρών» στις εξέδρες του κλειστού της Πυλαίας ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν 46-32. Μετά τη διακοπή όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην. Οι Πατρινοί έκαναν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-2 και προηγήθηκαν 49-48 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Πλέον η αναμέτρηση είχε «φουντώσει» για τα καλά.

Στο 38′ ο Προμηθέας ξέφυγε με 76-70, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και χάρη σε δίποντο του Νόουλς, τρίποντο του Μπεστ και μία βολή του Άνταμ Σμιθ μετά από φάουλ που σφυρίχτηκε στο 1,5” πριν το τέλος κατόρθωσε να ισοφαρίσει 76-76 και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και είχαν σαφώς περισσότερες λύσεις φτάνοντας στην επικράτηση με 90-86.

Ο Τσέιζ Φίλερ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Προμηθέα Πάτρας. Ο Αμερικανός φόργουορντ παραλίγο να γίνει μοιραίος αστοχώντας σε δύο κρίσιμες βολές λίγο πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, αλλά στην παράταση ήταν ξανά ο κορυφαίος για τους νικητές. Τελικά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ λίγο πριν το τέλος του έξτρα χρόνου, έχοντας προλάβει να σημειώσει έως τότε 27 πόντους με 10/15 σουτ. Σπουδαία δουλειά και από τον Λεωνίδα Κασελάκη με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άνταμ Σμιθ με 15 πόντους, αλλά στις κρίσιμες βολές που θα έδιναν τη νίκη στην ομάδα του, δεν ήταν όσο ψύχραιμος κι αποτελεσματικός θα έπρεπε.