Τετάρτη 20 Ιαν 2021
Basket league :"I Ο Προμηθέας  λύγισε δύσκολα στο Λαύριο 75-72
Το Λαύριο επιβλήθηκε του Προμηθέα σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τηBasket League (75-72), φτάνοντας τις οκτώ σερί νίκες. Άστοχος στο φινάλε για την παράταση ο Ίαν Μίλερ.
\
ΟΠρομηθέας προδόθηκε από τα πολλά λάθη και την επιπολαιότητα των κοντών, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα του σε δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, με το Λαύριο να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές στο +7, με τον Τάισον Κάρτερ να κάνει σπουδαία δουλειά στην επίθεση (είχε 17 πόντους μέχρι την ανάπαυλα), πλην όμως η αντεπίθεση του Προμηθέα το τελευταίο δίλεπτο πριν από την ανάπαυλα, απέδωσε καρπούς. Ο Τζεράι Γκραντ ηγήθηκε από τη ρακέτα, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ανατρέψουν την κατάσταση στο ημίχρονο (38-41).

Στο δεύτερο μέρος, το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμία εκ των δύο ομάδων είχε τη δυνατότητα να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (55-49 στο 27'), για ακόμη μια φορά όμως, αυτή η διαφορά αποδείχθηκε μικρή. Ο Τάισον Κάρτερ με τον Ντέβιν Ντέιβις ήταν αυτοί που προσέφεραν ασφάλεια στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με 1'01'' για το τέλος, ο πρώτος έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και δημιούργησε το +4 (71-67) για το Λαύριο. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά επιχείρησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, ο Ίαν Μίλερ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, το τρίποντο που έκανε όμως κατέληξε στο σίδερο, με το Λαύριο να παίρνει την όγδοη σερί νίκη (75-72) στη Stoiximan Basket League.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Σταματόπουλος - Ανδρικόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 22 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μουράτος 7 (2/9 σουτ, 8 ασίστ), Ντιαλό 13 (5 λάθη), Ντέιβις 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόζι (0/4 σουτ), Σάβατζ 9 (1), Άλστον, Περσίδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Λούντζης 1, Αγραβάνης Δ. 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζέριαν Γραντ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζεράι Γκραντ 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές), Έβανς 4, Αγραβάνης Γ. 14 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Αθηναίου, Μίλερ 9 (2 τρίποντα, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 20/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 41 ριμπάουντ (30+11), 21 ασίστ, 22 λάθη, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 19/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 13/20 βολές, 33 ριμπάουντ (28+5), 18 ασίστ, 19 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο β' γύρος της Stoiximan Basket League ξεκινά με το Λαύριο και τον Προμηθέα να κοντράρονται εκ νέου, αυτή τη φορά στο "Δημήτρης Τόφαλος".