Λίστα αντικειμένων
Τρίτη 20 Φεβ 2024
Με εκτος έδρας νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι της Α1 ΕΣΚΑ-Η μετά και την διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής.
Ο Κεραυνός πέρασε απο την Γαστούνη και λύγισε το φορμαρισμένο Βαρθολομιό παραμένοντας έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας. Σπηλιόπουλος με 23, Ντούλες με 16 και Μοσχοβάκης με 10 ξεχώρισαν επιθετικά.
Η Γαλήνη περασε σαν σίφουνας από την Κάτω Αχαγιά και συνέτριψε την Δυμη, επιστρέφοντας εμφατικά στις νίκες.
Επεισοδιακή ήταν η νικη του ΣΕΦΑ επι των Αραχωβιτίκων σε ματς με διακοπή και αποβολέςΝικολόπουλου Δημόπουλου εκατέρωθεν και τον Αντ. Χατζηβασιλείου στο Κ.Υ. Γαστούνης με ΔΙΆΣΕΙΣΗ . Η ΕΑΠ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Απολλωνιάδα, ενώ τα Ροΐτικα έκαμψαν την σθεναρή αντίσταση της Αγυιάς.
Τέλος η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη απο την ΕΑ Παραλίας, ενω την Τετάρτη θα πέσει η αυλαία στον Πύργο.
Τα αποτελέσματα:
Δύμη- Γαλήνη 44-81
Ροΐτικα- Αγυιά 70-66
ΕΑΠ- Απολλωνιάδα 79-57
Βαρθολομιό- Κεραυνός Αιγίου 55-67
Ολυμπιάδα- ΕΑ Παραλίας 88-54
ΣΕΦΑ- Αραχωβίτικα 75-70
Ηρακλής Πύργου- Νέοι Γλαύκου (21/2)
Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες)
Κεραυνός Αιγίου (16-2) 34
Γαλήνη (15-3) 33
Ροΐτικα (12-6) 30
Νέοι Γλαύκου (12-5) 29
Ολυμπιάδα (11-7) 29
ΣΕΦΑ (10-8) 28
Αραχωβίτικα (8-10) 26
ΕΑΠ (8-10) 26
————————————
Βαρθολομιό (8-10) 26
Αγυιά (7-11) 25
ΕΑ Παραλίας (6-12) 24
Δύμη (6-12) 24
Απολλωνιάδα (5-13) 23
——————————–
Ηρακλής Πύργου (1-16) 18
Ο Κεραυνός πέρασε απο την Γαστούνη και λύγισε το φορμαρισμένο Βαρθολομιό παραμένοντας έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας. Σπηλιόπουλος με 23, Ντούλες με 16 και Μοσχοβάκης με 10 ξεχώρισαν επιθετικά.
Η Γαλήνη περασε σαν σίφουνας από την Κάτω Αχαγιά και συνέτριψε την Δυμη, επιστρέφοντας εμφατικά στις νίκες.
Επεισοδιακή ήταν η νικη του ΣΕΦΑ επι των Αραχωβιτίκων σε ματς με διακοπή και αποβολέςΝικολόπουλου Δημόπουλου εκατέρωθεν και τον Αντ. Χατζηβασιλείου στο Κ.Υ. Γαστούνης με ΔΙΆΣΕΙΣΗ . Η ΕΑΠ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Απολλωνιάδα, ενώ τα Ροΐτικα έκαμψαν την σθεναρή αντίσταση της Αγυιάς.
Τέλος η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη απο την ΕΑ Παραλίας, ενω την Τετάρτη θα πέσει η αυλαία στον Πύργο.
Τα αποτελέσματα:
Δύμη- Γαλήνη 44-81
Ροΐτικα- Αγυιά 70-66
ΕΑΠ- Απολλωνιάδα 79-57
Βαρθολομιό- Κεραυνός Αιγίου 55-67
Ολυμπιάδα- ΕΑ Παραλίας 88-54
ΣΕΦΑ- Αραχωβίτικα 75-70
Ηρακλής Πύργου- Νέοι Γλαύκου (21/2)
Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες)
Κεραυνός Αιγίου (16-2) 34
Γαλήνη (15-3) 33
Ροΐτικα (12-6) 30
Νέοι Γλαύκου (12-5) 29
Ολυμπιάδα (11-7) 29
ΣΕΦΑ (10-8) 28
Αραχωβίτικα (8-10) 26
ΕΑΠ (8-10) 26
————————————
Βαρθολομιό (8-10) 26
Αγυιά (7-11) 25
ΕΑ Παραλίας (6-12) 24
Δύμη (6-12) 24
Απολλωνιάδα (5-13) 23
——————————–
Ηρακλής Πύργου (1-16) 18