Loading...
Τετάρτη 17 Ιούν 2020
ΕΣΚΑ-Η : Οι  τελικές αποφάσεις  για την λήξη των πρωταθλημάτων
Κλίκ για μεγέθυνση
Μια διαφορετική μέρα είναι η σημερινή για τον ΑΣΣ Αμαλιάδας, καθώς περνάει και τυπικά στην ιστορία της ΕΣΚΑΗ, σαν ένας από τους Πρωταθλητές της. Η ομάδα της Ηλείας, φτάνει στο ύπατο σκαλοπάτι των τοπικών διοργανώσεων και ανοίγει τα φτερά της για τη Γ΄ Εθνική.

Σήμερα, ανακοινώθηκε και επίσημα από την ΕΣΚΑΗ η επικύρωση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 κατηγορίας, η οποία βρίσκει Πρωταθλητή τον ΑΣΣ Αμαλιάδας.
Αναλυτικά όλες οι ομάδες που αλλάζουν κατηγορία 

ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΠ 
Στην Γ΄ εθνική κατηγορία ανδρών ανέρχονται οι ομάδες που κατέλαβαν τις 3 πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, και όσες επιπλέον χρειαστεί.Ειδικότερα την άνοδο εξασφαλίζουν: ΑΣΣ Αμαλιάδας, Αίολος Αγυιάς και ΕΑΠ.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ε.Α. Προμηθέας 2014 διέπεται από τον «τίτλο» της αναπτυξιακής ομάδας και δεν μετέχει σε εθνική κατηγορίας.ΠΟΙΟΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ Α1 ΕΣΚΑΗΣτην A1 κατηγορία ανδρών (αγωνιστικής περιόδου 2020-2021) ανέρχονται οι ομάδες που κατέλαβαν τις 3 πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και συγκεκριμένα: ΣΕΦΑ Ανδραβίδα , Νίκη Προαστείου και Α.Ε. Αγυιάς.ΠΟΙΟΙ ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ Α2Στην A2 κατηγορία ανδρών ανέρχονται οι ομάδες που κατέλαβαν τις 3 πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα κάθε ομίλου και συγκεκριμένα: ΑΟ Δύμης 07, Υπερίων Αμαλιάδας και Ηρακλής Πύργου, από τον Α’Όμιλο και από τον Β’ Ομιλο οι: ΑΣ Κεφαλονιάς, Φαέθων Αντιρρίου και Πυρσός Πατρών.

Η ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Στην Β ‘ κατηγορία ανδρών αγ. Περιόδου 2020-2021 ανέρχονται οι ομάδες που κατέλαβαν τις 8 πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα , και όσες επιπλέον χρειαστεί.Ειδικότερα προβιβάζονται: Α.Ε. Βαρθολομιού,Α.Σ. Κένταυρος, Α.Σ. Σοπωτό, Α.Ο. Πετεινοί, Νέοι Γλαύκου 2017.Ποσειδών Παραλίας, ΑΕΚ Κ. Παναγίας Κυλλήνης, Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου, Πύργος ΄99, Αχαϊκός Γ.Σ., Α.Ο.Αγίου Δημητρίου και Ε.Σ. Ιτεών Πάτρας.Στην Γ’ 1 κατηγορία ανδρών αγ. περιόδου 2020-2021, ανέρχονται όλες οι ομάδες της Γ’ 2 Κατηγορίας.




Ο νέος χάρτης της ΕΣΚΑ-Η για την περίοδο 2020-2021

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1 ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 Ν.Ε.Π

2 ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΣΦ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ – ΠΑΟΚ Α.Π.Σ.

3 ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α ΚΡΟΝΟΣ ΑΟ ΠΑΤΡ.

4 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΣ ΚΡΗΝΗ 97 ΑΟΚ

5 ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΝΩΛΕΝΕΙΑΚΟΣ ΑΟ ΚΑΡΑΤΟΥΛΑ

6 ΓΑΛΗΝΗ ΑΟ ΑΧΑΙΑ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΟ ΜΠΕΓ

7 ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΑΣ ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ Α

8 ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΑΟ ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΟ ΑΧΑΙΑΣ

9 ΖΑΚΥΝΘΟΥ ΑΓΕ ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΟΙ

10 ΑΟ ΠΑΝΑΧΑΙΚΟΣ ΑΙΓΕΑΣ ΑΟ

11 Α.Σ.ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΩΝ- ΑΚΤΑΙΟΥ ΔΥΜΗΣ Α.Ο.

12 ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ ΣΕΦΑ ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΓΕΑ

13 ΝΙΚΗ ΑΣ ΠΡ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ ΑΣ ΠΥΡΣΟΣ Α.Ο 
 
14 ΑΓΥΙΑΣ ΑΕ ΠΑΤΡ.  ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΙΟΥ Α.Σ.\  ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΕ 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1 ΑΟ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ 2013 ΠΥΡΓΟΣ 99

2 ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΟ ΒΡΑΧΝ. ΑΧΑΙΚΟΣ ΓΣ

3 ΡΟΙΤΙΚΩΝ ΑΕ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΓ ΑΟ

4 ΗΛΙΔΑ ΑΣ ΙΤΕΩΝ ΕΣ ΠΑΤΡΑΣ

5 ΙΦΙΤΟΣ Γ.Ε.Π ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ ΓΣ

6 ΤΡΙΤΩΝ ΑΣ ΠΑΤ ΑΕΤΟΣ ΑΠΣ

7 ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΟ ΤΕΜΕΝΗΣ ΚΥΛΛΗΝΗΣ Α.Σ.

8 ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ Α.Ε. ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ

9 ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΟ ΠΑΤΡ ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΔΕΜΕΝΙ

10 ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΟ ΠΑΤΡ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΑΕ

11 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓΥΙΑΣ Α.Σ. ΑΛΦΕΙΟΝΙΣ Α.Ο.

12 ΑΙΓΙΟΥ ΕΦΑ ΓΕ ΣΚΙΛΛΟΥΝΤΟΣ

13 ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ ΑΕ ΠΑΤΡΕΥΣ ΑΠΣ

14 ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΣ

15 ΣΟΠΩΤΟ ΑΣ

16 ΠΕΤΕΙΝΟΙ Α.Ο

17 ΝΕΟΙ ΓΛΑΥΚΟΥ 2017

18 ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

19 ΑΕΚ Κ.ΠΑΝΑΓΙΑΣ

20 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΑΙΓΙΟΥ


 
© Copyright 2022 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport