Τρίτη 29 Μάι 2018
ΚΑΦΑΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ & ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ 1 ΑΣΗΜΑΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΚΑΦΑΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ & ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ 1 ΑΣΗΜΑΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝΚΑΦΑΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ & ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ 1 ΑΣΗΜΑΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝΚΑΦΑΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ & ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ 1 ΑΣΗΜΑΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝΚΑΦΑΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ & ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ 1 ΑΣΗΜΑΝΙΟ ΚΑΙ 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε η αγωνιστική περίοδος για το πατρινό πιγκ-πογκ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων που έγινε το τριήμερο 26-28/5/2018 στη Καβάλα.

Σε συνέχεια των διακρίσεων που είχαμε στις υπόλοιπες κατηγορίες οι Καφάτου Νεφέλη, Καραμπελιάς Ανδρέας και Μαστρογιάννης Γιάννης με εντυπωσιακές εμφανίσεις κατάφεραν να επιστρέψουν με 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 3 χάλκινα μετάλλια.

Συγκεκριμένα η Καφάτου Νεφέλη, που φέτος αγωνίζεται στον Ολυμπιακό, ανέβηκε στο βάθρο και στα τρία αγωνίσματα που συμμετείχε, καθώς πήρε το χρυσό στο ομαδικό και στο διπλό παγκορασίδων με την συναθλήτριά της Μαραμβελιωτάκη Ευαγγελία, ενώ στο ατομικό κατέκτησε τη 3η θέση.

Στα αγόρια ο Καραμπελιάς Ανδρέας, που φέτος αγωνίζεται στον Φαέθων ΑΟ δανεικός από τον ΑΟ Γαλήνη, μαζί με τον Μαστρογιάννη Γιάννη του Φαέθων ΑΟ με πολύ καλή απόδοση κατέκτησαν τη 3η θέση στο ομαδικό για τον Φαέθων και στο διπλό παμπαίδων, ενώ ο Καραμπελιάς πήρε τα ασημένιο μετάλλιο και στο ατομικό, έτσι και αυτός ανέβηκε στο βάθρο και στα τρια αγωνίσματα.

Πρόκειται για το κλείσιμο μίας εξαιρετικής χρονιάς για το πατρινό πιγκ-πογκ και ιδιαίτερα για τις μικρές κατηγορίες γιατί πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Καραμπελιάς Ανδρέας κατέκτησε και τη 1η θέση στον Μεγάλο Τελικό των Αναπτυξιακών Πρωταθλημάτων στη κατηγορία των παμπαίδων.

Οι διακρίσεις αυτές δείχνουν ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά, τόσο στο Κλιμάκιο Επίλεκτων της Πάτρας από τον ομοσπονδιακό προπονητή κύριο Ζήκο Σωτήρη, όσο και από τα σωματεία, αλλά επίσης σημαντική είναι η στήριξη και η αφοσίωση των γονέων των αθλητών για να έρθουν αυτές οι διακρίσεις.

Μετά το τέλος της αγωνιστικής περιόδου και δεδομένων των διακρίσεων σε όλες τις κατηγορίες, υπάρχει η βεβαιότητα ότι το πατρινό πιγκ-πογκ παραμένει παραδοσιακά δυνατό διεκδικώντας και κατακτώντας τη θέση που του αρμόζει σε πανελλήνιο επίπεδο.